Állami pocsolya

A kényszerbeszéd is beszéd, ezt megtapasztalhatta Kövér László, a parlament elnöke is, akinek tegnap történetesen a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat konferenciáján kellett felszólalnia. Ha már odakeveredett, azt mondta: „törekedni kell, hogy hasznos és jó tartalmak jelenjenek meg a világhálón, a legfontosabb feladat az internettel kapcsolatban: megtanítani a gyermekeket választani tudni jó és rossz között”. A házelnök szava a hatalom szava, gondolata a kétmillió-hétszázezer szavazaton nyugvó, kétharmados parlamenti hatalom gondolata. A kérdés viszont a miénk: ki mondja meg, mi a jó és mi a rossz? Az éppen regnáló parlamenti többség úgy gondolja, hogy ő maga, hiszen minden, amit mond, „a társadalom önrendelkezési jogán alapul, amely a demokratikus választásokon öltött testet”. Tehát a sajtó – a szólás és véleménynyilvánítás, sőt az internet korlátozhatatlan – szabadsága sem írhatja felül. Mint ahogy „nincs az a kör..., amely jogot formálhatna a társadalmi felhatalmazással felruházott parlament közjó védelmében tett lépéseinek egyoldalú korlátozására” (Magyar Nemzet). Magyarul: mindenkinek kétharmados kuss.

Mindez csak ceruzavonás a képen, amelyen egy korporatív állameszmény rajzolódik ki néhány hónap fideszes kormányzás nyomán. Ez az, amit új világként vizionált a haldokló kapitalizmus helyére Orbán Viktor. Ez az, ahol a többség diktatúrája immár valósággá lett (pedig Tocqueville kétszáz éve figyelmeztetett a demokrácia e veszélyére), és ez az, ami a Nemzeti Együttműködés Rendszerének blődlije nevében félresöpör minden fórumot, amely az érdekek felszínre hozását, szembesítését, nyílt ütköztetését, arányosítását lehetővé tette. Csak annak van helye, amit a hatalom a helyére tesz, ellenhangnak, kritikának a nyilvánosságban, de még az otthoni gyereknevelésben sincs.

E vízióban nem találni újat. Láttuk már, korporatív államban lehet élni, jóllehet a korporativizmus és közmegegyezés távol áll egymástól. Lehet élni, mert kényelmes. Lehet az államtól várni mindent, közben zsírosodhat a fenék és az agy. Átmenetileg életképes is, amíg összetartja egy eszme. Életképes, bár életveszélyes berendezkedés: Mussolini huszonegy éve, Hitler tizenkét éve, Horthy huszonöt éve, Kádár 1962-től 1987-ig tartó huszonöt éve vagy Mexikó hatvan éve, Putyin Oroszországa ezt mutatja. Egy idő után aztán összeomlanak az álharmónia építményei, halom sittet hagyva maguk után.

A korporatív állam addig élhető a lakói számára, amíg kényelmesnek érzik. Addig, amíg valami furcsa vágy a hatalmába nem keríti az addig dagonyázó többséget. A furcsa, kiolthatatlan vágyat úgy hívják, szabadság. Annak vonzásában már a rendszerváltás két évtizede sem tűnik csupán furcsa epizódnak a honi egypárti uralom hömpölygésében. És bár kényelmes az állam által gondozott langyos pocsolya, a szabadságot sohasem tudja megadni. Hogy Kövér László is értse: ez maga a döntés joga, hogy mi magunk mondjuk meg köztéren, hangosan, mit tartunk jónak és mit rossznak. Ő valaha értette ezt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.