Brüsszeli panaszkodások
Az Európai Bizottság szerint a módosítás érinti a jegybank függetlenségét, ezért léptek fel.
Arról, hogy az elmúlt nyolc évben ki mennyit járt „panaszkodni” Brüsszelbe (és Strasbourgba), sokat lehetne írni.
Most egy konkrét példára emlékeztetek:
A brókerbotrány kirobbanása (vagy kirobbantása?) idején, 2003 nyarán Szász Károly, a PSZÁF akkori elnöke azt a bizonyos, ellene irányuló támadást „politikai bűncselekménynek” minősítette, ami kapóra jött a Fidesznek, mivel az Országgyűlés plenáris ülésén éppen a botrányos, ún. lisszaboni nyilatkozat volt napirenden. Arról volt szó, hogy a Kereszténydemokrata Internacionálé vezetőségi ülésén a Fidesz kezdeményezésére elfogadtak egy határozatot, amely élesen bírálta a polgári és politikai szabadságjogok magyarországi helyzetét. Ugyanis „Fideszék” panaszkodtak náluk, azzal vádolva a Medgyessy-kormányt, hogy a legfőbb ügyész (Polt Péter), a jegybankelnök (Járai Zsigmond) és más „független intézmények” ellen jogtalan lejárató akciókat folytat. A Szász elleni állítólagos támadást ugyancsak „politikai akciónak” minősítették.
Miért ez a panaszkodás, és a kormány támadása? Mert a támadás a legjobb módja a védekezésnek, és a figyelemelterelésnek. Miről volt szó?
Miután a Medgyessy-kormány a 100 napos program keretében nagyvonalú életszínvonal-növelő intézkedéseket hajtott végre, népszerűségi indexe magasra hágott. Medgyessy megkísérelte a két politikai tábor közötti „lövészárkok” betemetését, és az együttműködés érdekében gesztusokat tett az ellenzéknek.
Medgyessyék ugyanakkor szerették volna feltárni az Orbán-kormány idején a kormányhoz is kapcsolható korrupciós ügyeket, főként az autópálya-építés körüli gyanús tranzakciókat készültek kivizsgálni.
Kormányoldalon azonban minduntalan azt tapasztalták, hogy a Polt Péter vezette ügyészség sorra szünteti meg az ilyen ügyeket. Éppen ezért szerették volna, ha az Orbán-kormány által létrehozott Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) aktívan közreműködik a viszszásságok feltárásában. Azonban mint kiderült, Szászék már az Orbán-kormány idején folytattak vizsgálatot a MFB-nél, amely bankot sokan a Fidesz bankjaként emlegették – ám a visszaélésekre utaló tevékenységeket felszínesen vizsgálták, nem tárták fel a szabálytalanságokat.
A második Orbán-kormány Papcsák Ferenc vezetésével vizsgálja az előző kormányok által, szerintük elkövetett viszszásságokat. A miniszterelnök ismét Szász Károlyt nevezte ki a PSZÁF élére.
Almási József Tatabánya