Biztonság– a biztosítónak
Elsősorban mások okulására írom le esetünket a biztosítóval. Jó néhány évvel ezelőtt vettünk egy kis telket, faházzal a Szentendrei-szigeten. Megkötöttünk rá egy családi biztosítási csomagot. A biztosító munkatársa a helyszínen felmérte az állapotokat, és ajánlatot tett a biztosítandó tárgyakra. Külön is felhívta figyelmünket a kertben lévő, illetve tervezett berendezések biztosításának fontosságára. Nosza, be is vállaltuk. Így a majdan beszerzendő kerti berendezési tárgyakat is megelőlegezve biztosítottuk, mondván, ne kelljen folyamatosan módosítgatni a kockázati összeget. A biztosító persze minden évben, annak rendje-módja szerint emelte (indexálta) a fizetendő összeget.
Semmi gond nem is volt egészen idén május 5-ig. Ekkor ismeretlenek a kerítést szétvágták, és az udvarról többek között egy közel féltonnás kő grillt, és egy szintén elég súlyos (igaz, a földet kiszórták belőle a helyszínen) terrakotta virágtartó amforát elvittek.
Rendőrségi feljelentés, helyszínelés, és természetesen a biztosítónál bejelentés. A kárszakértő megtekintette a helyszínt és röviden közölte, hogy mivel az eltulajdonítás nem zárt (!) helyiségből történt, így a biztosítónak nincs térítési kötelezettsége.
Tetszenek érteni! Vagy nem? A kerti kő grillt (kb. 350–400 kg) minden kerti parti (sütögetés) után, és a virágokkal beültetett, kerti díszként szolgáló amforát a kellő gyönyörködést követően be kell cipelni egy minden oldalról szilárd falazatú, önálló légterű, zárt helyiségbe, mert ha nem, akkor csak én fizethetek (biztosítási díjat, meg rá)!
Hiába áll a szerződés elején, hogy a biztosítás területi hatálya az adott cím és a biztosított vagyontárgyak között külön is nevesítve a kerti berendezési és felszerelési tárgyak, ez csak akkor veendő figyelembe, amikor a kockázati összeget (a fizetendő biztosítási díjat) kell megállapítani. Amikor a biztosítónak van helytállási kötelezettsége, akkor már ezek nem biztosított tárgyak.
Arról már nem is beszélek, hogy a kerítés helyreállítási költségeinek megtérítéséről szintén hallgatnak.
A hab a tortán az volt, amikor a napokban ugyanettől a biztosítótól érkezett az e-mail címemre egy didaktikusnak szánt tájékoztató az árvízi károkról, felhíva figyelmem a biztosítás fontosságára! Hát nem aranyos?
Most már egyértelművé vált számomra, hogy a biztosítás-biztonság szlogen tényleg érvényes, legalábbis így: biztosítás-biztonság, a biztosítók számára.
Pácser Bálint Budapest