KÖSZ
Már az is meglepő, hogy van állami hivatalnok, aki szerint pont Makranczi Zalán színművész vagy Lőrincz L. László lektűrszerző személyes puvoárja emelheti a feltárások népszerűségét egy olyan országban, ahol gyerekként mindenki régész szeretne lenni. Azon meg aztán végképp elképedhetünk, hogy az énekes Bery csatasorba állítására épp akkor kerül sor, amikor már szakmaszerte beszélik: a KÖSZ-t fel fogja számolni az új kormány.
Azt alighanem már sosem fogjuk megtudni, lendített volna-e a bulvárvilág megannyi hőse a régészet társadalmi megítélésén. Egyáltalán, értesült volna-e általuk legalább néhány állampolgár arról a tényről, hogy a Gyurcsány-kormány pár évvel ezelőtt létrehozta a nagyberuházásokhoz kapcsolódó feltárásokat elvégezni hivatott KÖSZ-t. Az új parlament kulturális bizottságának elnöke ugyanis harmadik munkahetén jogszabálymódosítást kezdeményezett annak érdekében, hogy az ásatási jog ismét a megyei múzeumokat illesse. Nem is rejtve véka alá, hogy ezzel az autópálya- vagy plázaépítőkről legombolható pénzt kívánja viszszaadni a múzeumoknak, amelyek a központi alkuk bevezetése után legfeljebb bedolgozóként vehettek részt a feltárásokban.
Ami történt, azt röviden úgy is összefoglalhatjuk: néhány évig az autópálya-lobbinak állt a zászló, most meg újra a múzeumlobbi áll nyerésre. Igen ám, csakhogy a gyorsaság, amellyel ezt a rendszerszintűnek éppen nem mondható kérdést intézni kezdte az új parlamenti többség, némi aggodalomra adhat okot. Legalábbis félő, hogy ezzel a múzeumügy ki van pipálva. Pedig ekkora törvényhozási felhatalmazással semmi akadálya nem volna egy átfogó reformnak, egy hosszabb távú koncepció elfogadtatásának. Mert teszem azt: mit gondol vajon az új kormány a szétaprózott, a mindenkori költségvetés által gúzsba kötött megyei múzeumi szisztémáról?
Vajon mit kezd azzal, hogy vannak szerencsésebb helyek, például ahol az autópálya-építések következtében bevételt hoznak az ásatások, és pechesek, ahol még kiállítóhelyek bezárása is valós opció? Elgondolkodott-e már valaki azon, hogy minden látszat ellenére nem a Szépművészeti lépcsője a vezető intézmények legnagyobb gondja? Hiszen ott a kiállítás nélkül működő műszaki és építészeti múzeum, a Kossuth térre beszorult Néprajzi, a Természettudományi félbehagyott építkezése és sohanapján megvalósuló új állandó kiállítása is.
Mindezekkel szemben pedig eddig egyetlen, az új kormányerőhöz köthető múzeum tárgyú kijelentés állt eddig: Tarlós István főpolgármester-jelölté, aki közelebbről nem definiált múzeumnegyedet álmodott a Gyurcsány-féle kormánynegyed helyére. Hogy lesz-e belőle valaha valami, az a jövő titka. De az autópályacégek pénzét visszaadni a megyei múzeumoknak kétségkívül olcsóbb megoldás – és meglehet, PR-értékben is hoz annyit, mint mondjuk Vujity Tvrtko a Régészet Követeként.