Fejetlen lefejezés
Magam először a Népszabadság 2002. január 31-én megjelent számában mondtam véleményt (Mindenki hazudott…) olvasói levélben. A helyzet akkorra már annyira elkeserítő volt, hogy az akkori vezérkari főnök (Fodor Lajos) az Új Honvédségi Szemlében fakadt ki, bírálva a kiképzés rendszerét. A helyzet azóta folyamatosan romlott, bár az „eredményekről” zengő dicshimnuszok szerint a Magyar Honvédség olyan magasságokba került, hogy az egész világ (a NATO-val az élen) a csodájára jár…
Hende Csaba persze borzalmas nagy butaságot mondott, amikor a vezérkar főnökének felmentését azzal is indokolta, hogy a vezérkar főnöke minden egyenruhás, köztük a gyanúsítottak elöljárója is.
Aki egy kicsit is jártas a témában az tudja, milyen szigorúan szabályozott függőségi viszonyok vannak a seregben. Ezt személyesítik meg az állománytáblák és jelenítik meg a különböző szervezeteken belüli kapcsolatok. Ha megnézzük a Honvédelmi Minisztérium szervezetét (mindenki számára hozzáférhető!) azt látjuk, hogy tábornokok és főtisztek egész sora nem tartozik a vezérkari főnök alárendeltségébe. De még ennél is sokatmondóbb és érdekesebb az a tény, hogy a korrupcióval gyanúsított személyek csupa olyan szervezetek állományába tartoznak, amelyeket a miniszter közvetlenül irányít (az egyszemélyi parancsnoki felelősség helyett a politikai felelősség megfoghatatlan maszatjával!). Ebből egyenesen következik, hogy a vezérkar főnökének leváltása vagy politikai döntés, vagy súlyos szakmai tévedés.
Kik lehetnek Hende Csaba súgói?
Egri Károly nyugállományú mérnök ezredes Kecskemét