Az elit újra csendes
2006 kora nyara, Magyarország. Az óriási költségvetési hiány, az államadósság nagysága és a külföldi bizalom megrendülése miatt a kormányfő kiigazítási csomagot jelent be. A Fidesz a csomag valamennyi elemét elutasítja, helyette nagyarányú adócsökkentést követel. A nagyvállalkozók, a pénzintézeti vezetők, a jobboldali közgazdászok, a bankok fiatal elemzői (a továbbiakban: gazdasági elit) hangosan fanyalognak. Az állami bevételek növelése helyett reformokat szeretnének, valamint a kiadások, a bürokrácia és az adók csökkentését.
2006 késő nyara. A közigazgatásban nagy leépítések kezdődnek: tizenháromezer embert érintenek. A Fidesz tiltakozik, és azonnali, nagyarányú adócsökkentést követel. A gazdasági elit hallgat.
2006 ősze. Sorra fogadják el az egészségügyi reformtörvényeket: a kórháztörvényt, a gyógyszer-gazdaságossági törvényt, döntenek a tandíjról, a vizitdíjról. A Fidesz tiltakozik, és azonnali, nagyarányú adócsökkentést követel. A gazdasági elit hallgat.
2007 első fél éve. Bevezetik a vizitdíjat, számos kórházat bezárnak, több helyen megszüntetik az aktív ellátást. Jelentősen csökkentik a gázártámogatást. A Fidesz tiltakozik, és azonnali, nagyarányú adócsökkentést követel. A gazdasági elit hallgat.
2008 tavasza. A szociális népszavazás eltörli a vizitdíjat, a tandíjat, és ellehetetleníti a további reformokat. A Fidesz örül, és azonnali, nagyarányú adócsökkentést követel. A gazdasági elit hallgat.
2008 nyara. Gyurcsány előbb bársonyos reformokról beszél, majd megegyezésről, reformok nélkül. A hiány jelentősen csökken, de a gazdasági növekedés is. A Fidesz előre hozott választást akar és azonnali, nagyarányú adócsökkentést. A gazdasági elit megszólal, és reformokat követel.
2008 ősze. A gazdasági válság miatt Gyurcsány nemzeti csúcsot hív össze. Az adócsökkentést elhalasztják, a gazdasági elit megértő, a Fidesz azonnali, nagyarányú adócsökkentést követel.
2009 tavasza. Bajnai Gordon a gazdasági válság kényszere miatt megteszi azokat a lépéseket, amelyek a 2006-os kiigazítási csomagból kimaradtak. Visszafogja az állami kiadásokat, visszaveszi a jóléti rendszerváltás fenntarthatatlan elemeit, komoly változásokat fogadtat el a nyugdíj- és a családtámogatási rendszerben, szerény átcsoportosítást hajt végre az adózásban: a munka utáni elvonásokat csökkenti, a vagyont terhelő adókat növeli. A Fidesz tiltakozik, és azonnali, nagyarányú adócsökkentést követel. A gazdasági elit ismét hallgat.
2010 tavasza, kampány. A Fidesz nem tesz új ígéreteket, a régieket nem vonja vissza. A gazdasági elit egyre gyakrabban hallatja hangját, számos képviselője a kétharmad érdekében kampányol, az ugyan nem derül ki, hogy mi célból, hiszen a gazdasági növekedéssel összefüggő törvények felesek. A szociálpolitikát átalakítanák, mert a segélyezés jelenlegi rendszere szerintük nem ösztönöz munkára. De ha nem tudnak munkát adni, ha nincs erre mód, akkor miért követelik a segélyezés szigorítását?
2010, választás után. Kiderül: azonnali, nagyarányú adócsökkentés nem lesz. A gazdasági elit hallgat.