Versenyellenes törvénysértés
Valóban: törvénysértés történt. A kartellezések ellen ádáz harcot folytató GVH nem nézhette tétlenül, hogy a törvényjavaslatokat előkészítő minisztériumok semmibe veszik a parlament által elfogadott törvényeket. Ezek után mit várhatunk az önkormányzatoktól, amelyek többségében nincsenek olyan jól képzett szakemberek, mint a minisztériumban.
A verseny törvény 36. §-a szerint az önkormányzatoknak a GVH elnökével egyeztetniük kell minden olyan intézkedést, jogszabálytervezetet, ami érinti a GVH feladatkörét. Kivételt csupán a helyi önkormányzati rendeletek jelentenek. Egyeztetni kell mindazon intézkedéseket, jogszabálytervezeteket, amelyek a versenyt korlátozzák, kizárólagossági jogokat biztosítanak stb. Különösen kritikus területek a maximált árak, a minimális szolgáltatási feltételek, a kizárólagos szolgáltató jogosultságok biztosítása, a fogyasztók védelmébe hozott garanciális intézkedések.
Nem minden intézkedés indokolatlan, ami a versenyt korlátozza, a GVH csak akkor ítél aggályosnak egyes rendelkezéseket, ha a versenykorlátozás szükségtelen vagy aránytalan.
Országjárásom során sok jegyzővel találkoztam, és szerintük is csak igen ritkán veszik figyelembe ennek a törvényhelynek az előírását. Pedig a társadalom számára igen hasznos lenne, ha az önkormányzatok is védenék a verseny tisztaságát, mert a piacgazdaság lelke, lényege a verseny!
Széchenyi István a Stádium című könyvében találóan fogalmaz: „ami egyeseknek kedvez, a konkurenciát kizárja, a közösségnek káros”.
Dr. Takács Imre szakközgazda Hajdúszoboszló