Demokratikus egypártrendszer?
A megállapítással ebben a formában nem tudok egyetérteni, mert egypártrendszer és demokrácia nem férnek össze. A demokratikus államrend előfeltétele a szabályos időközönként megtartott választás, amiben legalább két párt vesz részt, továbbá az, hogy a kormány a parlamenti többségen alapul. Adott esetben lehet ugyan kisebbségi kormány – lásd Bajnai Gordonét –, de az is csak akkor tud működni, ha esetről esetre mellette szavaz a képviselők többsége.
Mivel jóhiszemű vagyok, nem tételezem fel Orbán Viktorról, hogy egypárti diktatúrára tör. Azt azonban reálisnak tartom, hogy négyévenkénti Fidesz-győzelemre számít. Ha egy párt képes több cikluson át megnyerni a választásokat, akkor ahányszor ez sikerül, annyiszor alakítanak poltikusai kormányt – méghozzá joggal.
Erre nem is egyszer volt precedens demokráciák történetében. Svédországban a Szociáldemokrata Párt közel száz éven át egyhuzamban kormánypárt volt. Japánban a liberális párt évtizedeken át adta a kormányt, és nyerte a választásokat egészen a legutóbbi időkig. Sőt, az Egyesült Államokban 1932-től 1952-ig a választást ötször egymás után megnyerő Demokrata Párt adta az elnököt, s ezzel a kormányt.
Ha Orbán erre spekulál, nincs mit kifogásolni!
Dr. Del Medico Imre Budapest