Hatékonyabb a drágább
Az orvosi esküt sérti az OEP-nek az a rendelete, amiről Korbácsrendelet: 181 orvosnak kötelező a tudásfrissítés címmel adtak hírt január 11-én. Az érintett orvosokat azért kötelezik önköltséges képzésre, mert az átlagosnál jóval drágább orvosságokat rendeltek az általuk kezelt betegeknek. Olyan orvosokat sújtanak ezzel a rendelkezéssel, akik sokéves gyakorlattal, több szakvizsga birtokában látják el feladatukat. A rendelkezés nemcsak megalázó, hanem semmibe veszi az orvosi esküt is, amellyel a tanulmányait az egyetemen befejező orvos megfogadja, hogy mindig, minden körülmények között a beteg érdekében – pro aegroto – fog cselekedni. De önmagával is ellentétbe kerül rendelkezésével az említett pénzügyi szervezet.
A napokban kapott „Országos Egészségbiztosítási Pénztár Orvosi Vénye” feliratú recept hátoldalán többek között ez a mondat is olvasható: „Amennyiben orvosa Önnek gyógyszert rendel, annak alapos oka van.” Vagyis elismeri, hogy az orvos okkal rendeli a recepten megnevezett gyógyszert. Ha az orvos a drágább orvosságot rendeli betegének, nyilván okkal teszi azt. Egyébként is csak olyan gyógyszert tud felírni, ami Magyarországon kapható a patikákban. Nem a – gyógyításhoz nem értő – pénzügyi szervezet dolga felülvizsgálni a szakember intézkedéseit.
Az intézkedés odavezet, hogy rákényszeríti a gyógyítókat az ember és ember közötti különbségtételre. Úgynevezett fontos vagy fejes betegeknek felírhatja a legjobbnak tartott, és drága orvosságot, a többinek nem. Ha emlékeim nem csalnak, a közelmúltban volt erre precedens: kiemelt kórház, kiemelt kezelés.
Orvos és patikus ismerőseim egyhangúlag azon a véleményen vannak, hogy a gyógyszerek hatásfoka nem azonos. Tapasztalatuk szerint a drágább gyógyszer, ha a kutatók által megcélzott betegségre alkalmazzák, hatékonyabb, mint az olcsóbb. Ebből logikusan következik, hogy adott esetben a lelkiismeretes orvos akkor jár el esküjének megfelelően, ha a drágábbat alkalmazza.
Dr. Del Medico Imre Budapest