Befűtöttek
Én is egy belvárosi (V. kerületi) bérház lakója vagyok, és szinte ugyanazzal a problémával szembesültünk nemrég, mint a Vörösmarty téri ház lakói. A házban központi kazán működött, a közös képviselő a Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt. volt. A kazánnal kapcsolatban minden évben problémák merültek fel, évente fel kellett újítani (toldozgatni-foldozgatni), amiről a közös képviselet mindig későn tájékoztatott minket, a fűtés beindítása pedig heteket csúszott. Sajnos a Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt.-vel nem ez volt az egyetlen gond. Lakógyűlést évente egyszer hívtak össze az éves elszámolás miatt (azt is az előírtnál hónapokkal később), illetve „pánikszerűen”, amikor soron kívüli befizetésre volt szükség, például a kazán miatt. A vagyonkezelővel képtelenség volt kommunikálni, úgy viselkedtek, mintha ők tennének szívességet, és nem mi fizetnénk őket.
Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer belőlem számvizsgáló bizottsági elnök lesz, de a helyzet kezdett tarthatatlanná válni, kénytelen voltam belemenni. Első lépésként átnyálaztam a teljes könyvelést (már ha azt a papírkupacot annak lehet nevezni). Kézzel írott cédulák a kiadásokról, elszámolásban fel nem tüntetett kiadások, nagy összegű (400 000 forint) elszámolatlan készpénzfelvétel, bizonyos cégek alkalmazása javítási munkákra csillagászati összegekért.
A dolgok odáig fajultak, hogy többen a közös képviselet leváltását javasoltuk, de ezt sikeresen megakadályozta egy lakó a házból, akinek anyagi érdeke fűződött ahhoz, hogy a vagyonkezelő maradjon. Ezek után tárgyalni próbáltam a vagyonkezelővel, egyenesen a „főnök asszonnyal”, név szerint Gáborné G. Andrea irodavezetővel, aki mindenféle ígéreteket tett a helyzet javítására.
Mondanom sem kell, minden maradt a régiben. Másodszorra is megpróbáltuk leváltani a közös képviseletet, ekkor már sikerült, a lakók elé tárt bizonyítékok végül megtették hatásukat. Az új közös képviselő nekiállt helyretenni a ház dolgait. Ekkor érkezett az a bizonyos levél, hogy a tartozásaink (4 millió forint) miatt felmondják a fűtésszolgáltatást. Semmilyen hátralékról nem tudtunk, végül az derült ki, hogy a vagyonkezelő évekig nem emelte a befizetendő fűtésköltséget (hogy miért, az nem tisztázott), ezért egyre nőtt a tartozásunk. Mindezt az új közös képviselőnek sikerült kibogoznia az elszámolásokból.
Ez most nyáron történt, a lakók végül az egyedi fűtés kialakítására szavaztak, ha késve is, de most már mindenkinél van fűtés, amiért saját maga felel.
Jánossy Natália Budapest