A népszerűség átka

Sok mindent elárul a honi közállapotokról a legfrissebb politikusi „népszerűségi” lista (Sólyom és Orbán elhúzott, november 23.). Ezt a listát csak valamilyen bizonytalan eredetű hagyomány miatt nevezik ma is „népszerűségi” listának, lassacskán túlzás nélkül állítható, hogy az ország talán legjobban utált 22 nevét tartalmazza a névsor. Az első helyen a köztársasági elnök áll 47 százalékkal. Ez nagyjából annyit tesz, hogy majdnem hibahatáron belül van a különbség az elnököt nem kedvelők és a vele szimpatizálók között, de azért az utóbbiak vannak kisebbségben. Egy százalékponttal nála is kevésbé elfogadott a történelmi győzelemre készülő ellenzéki vezér, az ország potenciális vezetője. Valaha ezzel a pontszámmal a lista végén kulloghatott volna – most dobogós. Kövér doktor most is hozza az évek óta megszokott 30 százalékot, de ezzel a mérsékelt közutálatnak megfelelő pontszámmal gyakorlatilag megelőzte a mezőny kétharmadát.

A jelenleg regnáló miniszterelnököt egyetlen ponttal előzi meg a szocialisták legesélyesebb miniszterelnök-jelöltje. Nem mintha ennek a posztnak bármilyen komolyan vehető belpolitikai jelentősége volna, tulajdonképpen megmosolyogtató az a serénykedés, ahogy az országért minden áldozatra képes szocialisták a legoptimálisabb embert szeretnék kiválasztani erre a semmiféle jelentőséggel nem bíró posztra. Illetve ha valami, akkor ez azért fix bejutó hely lehet, ha sikerül überelni az egyre komolyabb kihívást jelentő 5 százalékot. A miniszterelnök 27 százaléka – amivel legfontosabb munkatársait így is előzi – azt sejteti, hogy a „sikeres válságmenedzselő kormány” vagy csupán a kormányzati kommunikáció üres lufija, vagy ezeket a sikereket nem igazán sikerül az ország állandó „válságmenedzselésbe” lassan belefásuló lakosságával elhitetni. A szégyentábla sereghajtóinak élén a székesfőváros főpolgármestere áll, még húsz százalék felett, de hátralévő hivatali idejében még bőven lehet ő is „tinédzser”.

A húszon aluliak társaságát a volt miniszterelnök vezeti; ha a szocialisták úgy gondolják, hogy nem csúsztak még elég mélyre, akkor a 19 százalékos exkormányfő mostanában rebesgetett visszatérése még soha nem látott távlatokat – mélységeket –nyithat meg számukra. A sort a szabad demokraták elnöke s a vele harcban álló frakcióvezetője zárja. Ők nem csupán a listán utolsók, valószínűleg tisztségükben is: az utolsó pártelnök előzi az utolsó frakcióvezetőt. Néhány hónappal a választások előtt mindenesetre úgy tűnik, áprilisban komoly kihívást jelenthet majd az érvényességi küszöb is. Ennyi népszerűtlen politikusnak embert próbáló feladat lehet túlszárnyalni az 50 százalékos részvételi arányt.

Sebes Andor Budapest

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.