Klaus húrjai

Amit a cseh államfő művel a lisszaboni szerződés aláírása körül, azt a hétköznapi életben, de szalonképes politikai körökben is zsarolásnak nevezik. Klaus azonban kérlelhetetlen, mi több: viselkedését hazafias magatartásnak minősíti. Európa háborog, hüledezik, értetlenkedik. Szeretne az elnök kártyáiba látni, habár az indítékok e nélkül is jól érzékelhetőek.

Klaus hosszú ideje megrögzött euroszkeptikusként szajkózza, hogy ha a lisszaboni szerződés életbe lép, akkor megrendül a tagországok szuverenitása, az unió pedig tulajdonképpen szövetséges állammá süllyed. Tovább gerjesztette az indulatokat, amikor bejelentette: mindenképpen ő lesz az utolsó európai politikus, aki aláírja a lisszaboni szerződést. Ha egyáltalán valamikor rászánja magát erre a lépésre. Célját tulajdonképpen már el is érte, hiszen az eredményes ír népszavazás és lengyel kollégájának szignója után immár egyedül Csehország, pontosabban az államfő a hunyó. Ugyanis a prágai parlament két háza már hónapokkal ezelőtt, méghozzá nagy többséggel jóváhagyta ezt a dokumentumot.

Ő azonban tovább feszítette a húrt. Utolsó szalmaszálként még az alkotmánybíróságba kapaszkodik, amely már egyszer kimondta, hogy az uniós dokumentum nem sérti a cseh szuverenitást. Feltehetően a jövő hétre elnapolt verdiktje sem lesz más. Ezért az elnök előhúzta a lomtárból a szudétanémet-kártyát, amelyről nyilván jól tudja, hogy cinkelt, hiszen az uniós alapjogok chartájának nincs visszaható hatálya. Ám ez a lap mindig hatásos, mert máig sokan tartanak a második világháború után a szülőföldjükről kiűzött németek kárpótlási igényeitől. Mások emlékezetében pedig nem halványult el az a történelmi trauma sem, amikor a brit és a francia szövetségesek Hitlerrel szemben cserbenhagyták Csehszlovákiát. Nyilván irracionálisak a félelmek és párhuzamok, viszont nem kevés cseh gyalogpolgár tudatában kísértenek. Akiknek fogalmuk sincs arról, mi fán terem a lisszaboni szerződés és az uniós alapjogok chartája. Ezért kezdett nemzeti hangok pengetésébe az elnök. Bízva abban, hogy valamilyen engedményt csak sikerül kicsikarnia. Akkor majd nem tűnik megalkuvónak a hazai közvélemény előtt, ha mégis beadja a derekát. S akkor 2013-ban, második megbízatási idejének leteltével, reményei szerint rettenthetetlen cseh hazafiként kerülhet be a történelembe. Vagy kellő tekintéllyel folytathatja politikai karrierjét, mert még akkor, hetvenkét évesen sem szeretne kivonulni a közéletből.

A világlapok címlapján szerepel. A közismerten önimádó elnök aligha bánja, hogy negatív hősként, mert odahaza sokan elhiszik neki, hogy tulajdonképpen az unióban dominanciára törekvő nagyhatalmak ellen harcol. Ezért is vezeti toronymagasan a cseh politikusok népszerűségi listáját. Neves cseh közéleti személyiségek viszont mind erélyesebben figyelmeztetik őt: parlamenti demokrácia és nem elnöki önkényuralom van az országban. Ezért írja alá végre az uniós dokumentumot. Vagy pedig mondjon le.

Nagy kérdés, vajon észérveikkel sikerül-e rádöbbenteniük az elnököt arra, hogy leginkább hazájának árt, de az unió előrelépését is gátolja, ha még tovább feszíti az egyébként is pattanásig feszült uniós húrokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.