Gombhoz a kabátot?
A cikkek közül kiemelkedett színvonalában, tárgyismeretében és pártatlanságával Blahó Miklós elemzése (Az ideális biztos, október 9.). Sajnos egyre nyersebben kitűnik a tudósításokból a hatalmi játék és a média üzenőfüzetként való felhasználása: bizonyos jelöltek "felépítése", míg mások az elemi esélyt sem kapták meg a bemutatkozásra. A manipulálást tökélyre fejlesztette az a közvélemény-kutatás, illetve értékelés, amelyet egyrészt a Publicus Intézet, másrészt a Progresszív Intézet készített, s melynek a Népszabadság nagy teret adott (október 19.).
A magyarországi tájékoztatás nem a kabátról, hanem a gombról szól: a szóba jöhető jelöltekről és nem arról, hogy melyek azok a biztosi területek, amelyek reálisan elérhetők Magyarország - egy közepes méretű tagállam - számára. A teljesség igénye nélkül ezek közé sorolom az energiapolitikát, a kutatás-fejlesztést, a közlekedést, a regionális politikát és a telekommunikációt, a jövő nagy kitörési pontját. A közbeszéd, a média azonban nem arról szól, hogy Magyarország mely területekkel nyerhet legtöbbet, s melyik potenciális jelöltnek van esélye ezek egyikének elnyerésére. Még csak nem is arról folyik a közbeszéd, hogy melyik jelöltnek milyen a felkészültsége, nyelvtudása, milyen európai bizottsági és parlamenti kapcsolatrendszerrel bír, s arról sem - pedig ez kulcsfontosságú -, hogy kinek van esélye az európai parlamenti többség elnyerésére.
A médiában egyenlő és méltányos esélyt kellett volna és kellene biztosítani minden jelöltnek. Elvileg valamennyi megfelel a magas szakmai követelményeknek, egyikük kivételével kiválóan beszélnek idegen nyelvet, tehát alkalmasak a biztosi munkához elengedhetetlen háttér-diplomáciára. Lényegesen eltérő viszont a jelöltek esélye a hazánk számára érdemi hasznot hozó területek elnyerésére s az Európai Parlament többségi szavazatának megszerzésére. Az EP támogatásának elengedhetetlen, bár nem elégséges feltétele, hogy az Európai Szocialisták és Demokraták Frakciója egyértelműen kiálljon a jelölt mellett. E nélkül reménytelen a többi képviselőcsoport támogatásának megszerzése. A testület Kovács László és Herczog Edit tevékenységét kiválóan ismeri, de jól ismert Veres János munkássága is, s nem ismeretlen Vadai Ágnesé sem. Köztudott, hogy Barroso bizottsági elnök szeretne "elegendő számú" női biztost. Ez növeli a női jelöltek esélyét, esetükben nagyobb a magyar mozgástér, erősebb az ország alkupozíciója. Nyilvánvalónak tűnik brüsszeli bizottsági és parlamenti körökben, hogy a külügyi főmegbízotti pozíciót és a bővítési területet nem kaphatja meg Magyarország, mivel szomszédos a Nyugat-Balkánnal, ezért nem tekinthető elfogulatlannak. A fő gazdasági területeket sajnos "elviszik" a nagy tagállamok, csak a kisebb, a marginális pénzügyi területek maradnak nekünk. Bárki lesz a jelölt, értelemszerűen elvárják tőlünk otthon, hogy támogassuk, nehogy úgy járjunk, mint - a Fidesz áskálódásaitól nem függetlenül - öt évvel ezelőtt, amikor elvesztettük az azóta kulcsterületté vált energiapolitikát. Gombunk már több is van, csak jó kabát kellene hozzá. És nem zakó...
Tabajdi Csaba
EP-képviselő (MSZP)