Vissza a hiánygazdaságba
Valamikor faházak épültek a strand területére a hegyoldalba, ahol - gondolom, soha nem próbáltam ki - viszonylag olcsón lehetett szállást kapni. Ezek már jó régen bezártak, hasonlóképpen a kabinépületek egy része. A medencék felett a strand felnyúlik a hegyoldalba, kellemes sétaút vezet fel a dombtetőre, ahol szintén kellemesen lehet(-ne) napozni, zuhanyzók is várták a vendégeket. (Megtűrt nudista napozóhely is volt ott, kulturáltan, zuhannyal.) Idén megdöbbenve láttam, hogy a felső rész, a strand területének szerintem több mint a fele le van zárva a látogatók elől láncokkal és "üzemi terület" feliratokkal. Érdeklődtem a strand alkalmazottainál, hogy mi történik ott. Felújítják azt a területet? "Nem, ennyi látogató számára nem éri meg ekkora területet fenntartani" - hangzott a válasz.
Elképesztő! Néhány éve még több büfé működött a strandon, lent is, fent is, pár éve megnyílt az utca felőli részen egy nagyon kellemes látványkonyhás kertvendéglő, ahová a strand területéről lehetett bemenni enni és sörözni. A vendéglő most be van zárva, a látványkonyha használaton kívül megy tönkre.
Külön kávézó, lángosos is volt. Jelenleg egy büfé van, ahol olyan sorok állnak, amilyeneket utoljára a megboldogult NDK-ban láttam. Lángost nem lehet kapni, kávét is csak az automatából.
Kérdeztem, mi ez? Hogy lehet, hogy a piacgazdaság idején visszatértünk a legvéresebb szocialista hiánygazdaság korszakába? Állítólag olyan hatalmas összeg lenne a büfék bérleti díja, hogy nem éri meg üzemeltetni. Hihetetlen! A világon sokfelé jártam már, de valahogy mindenütt megéri a strandokon sörözőket, éttermeket, fagylaltozókat működtetni.
Hasonló jelenséget tapasztalhat a szomjas belbudai a Millenáris parkban is. Még tavaly is - tele volt a park kiülős helyekkel, ahol grillezett és egyéb ételeket, többfajta hideg sört, kávét lehetett kapni. Nagyszerű hely volt, kellemesen lehetett eltölteni ott a meleg nyári napokat, elfajzott hedonistaként én is ittam már ott nyugágyban heverészve a sörömet.
Idén - legalábbis amikor én ott jártam - semmi ilyen műintézmény nem működött a parkban, pedig igény természetesen lenne rá, a "Fogadó" épületében levő sörözőterasz természetesen dugig van.
Örülnék, ha valaki felvilágosítana: a magyar vállalkozó ennyire élhetetlen, vagy az adószabályaink hozták létre ezt a hungarikumot: hiánygazdaságot, sorban állást a kapitalizmus körülményei között.
További lehetőség a strand esetére: megvárni, míg lerohad, majd olcsón privatizálni?
Vályi Géza
Budapest