Az elmulasztott pontosság

Rab László terjedelmes cikkben foglalkozik Raffay Ernő, egykori honvédelmi államtitkár kijelentéseivel, miszerint Magyarországnak a kilencvenes években lehetősége lett volna a történelmi Magyarország Szerbiához, illetve más szomszédos országokhoz csatolt területeinek visszaszerzésére. Cikkében (Raffay Ernő elmulasztott lehetőségei, szeptember 3.) tőlem kapott információkra hivatkozik.

(Raffay Ernő elmulasztott lehetőségei)

Az újságíróval telefonon beszéltem augusztus 24-én. Hangsúlyoztam, hogy amit mondok, tizennyolc év előtti emlékek alapján mondom, a történeteket részint nincs módom, részint nincs időm ellenőrizni, ezért név szerint ne hivatkozzon rám. Emlékezetem szerint kértem azt is, hogy küldje majd el írásának azt a részét, amelyben a tőlem kapott információkat használja fel, mert pontatlan információknak név nélkül sem szeretnék a forrása lenni. Aggodalmam megalapozott volt, a cikk tele van pontatlanságokkal, ahhoz képest is, amit tényleg mondtam, hangsúlyozva, hogy az emlékezetemet nem tekintem történelmi forrásnak.
Kezdem a legegyszerűbb tévedéssel. Sosem voltam a Külügyi Bizottság tagja, képviselőségem nyolc éve alatt, mindig a Nemzetbiztonsági Bizottságban ültem.

Katona Tamás váci afférjára nem a kormány megalakulása előtt került sor, hanem akkor, amikor a politikus már a Külügyminisztérium államtitkára volt. Az államtitkár egy váci lakossági fórum megkezdésére várakozva mesélte el a helyi vezetőknek, hogy korábban ellenezte Raffay miniszteri kinevezését, mert szerinte a szegedi történész olyan ember, akinek „nem szabad puskát adni a kezébe". Így lett Raffay csak államtitkár. Ez a bizalmas beszélgetés ment ki az éterbe. Katona Tamás felajánlotta a lemondását, de Antall nem fogadta el. Feltételeztem, hogy Rab László nem az én sztorimra fog támaszkodni, hanem felhívja Katona Tamást is. Ez azonban, úgy látszik, nem történt meg.

A Kalasnyikov-ügyben az ellenzék - az SZDSZ és a Fidesz - részben azért bírálta, joggal, a kormányt, mert miután a belgrádi televízió titkosszolgálati módszerekkel megszerzett bizonyítékok alapján hírt adott a horvátoknak (a horvát paramilitáris alakulatoknak) szállított magyar fegyverekről, a külügyminiszter azt mondta, hogy a fegyverszállítás nem tartozik a Külügyminisztérium kompetenciájába. Részben pedig azért, mert a vonatkozó ENSZ-egyezmény kimondja: „Nem lehet engedélyt adni fegyverek eladására olyan térségbe, ahol fegyveres konfliktus bekövetkezése várható."

Raffay Ernő 1992. január 28-án állította, hogy egy vidéki útján merényletet kíséreltek meg ellene: kocsija bal első kerekének a rögzítőcsavarjait meglazították. Az államtitkár állítása szerint a merényletet egy olasz antifasiszta szervezet és egy magyar Horthy-ellenes szervezet vállalta magára. A merényletkísérlet tényét a Katonai Biztonsági Hivatal vizsgálata nem támasztotta alá. A fenti részletesebb információ kiderítése a google segítségével körülbelül öt percet vett igénybe. Csak ezt az öt percet nem nekem kellett volna rászánnom, hanem az újságírónak, mielőtt a cikkét leadta.

Erdély vonatkozásában a „megelőző csapás" ötlete nem egy parlamenti felszólalásban hangzott el (lehet, hogy ott is elhangzott, de én nem erre hivatkoztam). Horváth Lajos MDF-képviselő, a Honvédelmi Bizottság tagja a Magyar Honvéd 1992. április 3-i és 10-i számában tett közzé egy tanulmányt, amelyben azt fejtegeti, hogy egy esetleges agresszióra a totális háború eszköztárával kell válaszolni. Erre és a Honvédelmi Alapelvek küszöbön álló parlamenti vitájára való tekintettel a Beszélő szerkesztősége kerekasztal-beszélgetést szervezett. Horváth Lajos itt azt fejtette ki, ha „Bergengócia" csapatai megtámadni készülnének Magyarországot, nem elég a síkságon szembeszállni velük, a hágókon kell megállítani a felvonulásukat. A jelenlévő katonai szakértők, Ungvári Gyula és Kondor Lajos, mindkettő nyugalmazott vezérőrnagy, ezzel szemben azt fejtették ki, hogy a honvédség fejlesztéséről nem az elrettentés, hanem a visszatartó erő perspektívájában kellene gondolkodni. A fegyverkezési verseny a bizonytalansági tényezőt fokozza, nem a haderő növelése, hanem korszerűsítése a feladat. Csakhogy, mondta Kondor Lajos, ennek a jelenlegi gazdasági helyzetben „nincs meg a realitása". (Beszélő, 1992, 35. szám.) Ez egyúttal azt is bizonyítja, hogy a tábornokok, legalábbis azok, akik a nyilvánosság előtt vállalták a véleményüket, a Raffay-féle területszerző álmokat katonailag is tökéletesen irreálisnak látták.

Atyai barátom, Komlós Aladár egyszer azt mondta: telefonon nem lehet irodalomtörténeti kutatást folytatni. Újságot írni sem.
Kőszeg Ferenc

Kőszeg Ferenc úgy fogalmaz: emlékezete szerint kérte a cikket megjelenés előtt. Bárcsak kérte volna.
Rab László

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.