Moccanások

Úgy lépett hatályba a szlovák nyelvtörvény, hogy egyelőre szinte észre se lehet venni. E tényből persze messzemenő következtetéseket nem szabad még levonni. Eddig is nyilvánvaló volt, az említett jogszabály igazi gumitörvény - végrehajtása egyaránt lehet szélsőségesen durva és viszonylag puha, döntés kérdése, melyik verzió legyen az irányadó Pozsonyban. Ez a döntés azonban a jelekből ítélve még nem állt össze Robert Fico fejében, ami egyfajta pillanatnyi szélcsendet idéz elő. Lehet ez akár vihar előtti csend is - ám nem szükségszerű, hogy a legszélsőségesebb forgatókönyv érvényesüljön Pozsonyban.

Ahhoz azonban, hogy végül is ne a legvadabb várakozások igazolódjanak be, önmagában kevés lesz az ádáz vitába merült két partner esetleges kompromisszumkészsége - már csak azért is, mert ennek pozsonyi határairól már vannak tapasztalataink. Bizonyos dolgokban pedig a szlovákiai magyar közösség és Budapest nem engedhet arcvesztés, és ami ennél is fontosabb: az ottani magyarság jogainak súlyos csorbulása nélkül. A holtponton egy módon lehetne felülemelkedni: Európa segítségével.

Márpedig ebben a szomorújátékban a legnagyobb meglepetést eddig éppen Európa okozza - nekünk is, de Ficóéknak még inkább. Ez a meglepetés számunkra kellemes, nekik aligha. Nálunk is sokan gondolták úgy, hogy a magyar-szlovák viszály tompításához az európai intézményeknek sem eszközük, sem kedvük nincs. A nézet mára túlhaladottnak tekinthető - Európa az utóbbi hetekben nyilvánvalóan a reméltnél többet tett az ügyben, és ennél is többet ígér.

A mostani pozsonyi hezitálás is kétségkívül az éledező nemzetközi figyelemmel és kritikákkal hozható összefüggésbe. A szlovák nyelvtörvény botránya lassan, de biztosan szivárog át az európai szervezetek észlelési küszöbén, és - Pozsony hárító gesztusai ellenére - kezd megmoccantani bizonyos tárgyalási mechanizmusokat. Ebből a szempontból az EBESZ lépései a legszembetűnőbbek. És a leghatékonyabbak. Amit az is mutat, hogy Ficóék végül beleegyeztek a magyar-szlovák-EBESZ háromoldalú konzultációkba a törvény végrehajtásáról, amelyekről pedig hallani se akartak. Ne legyenek kétségeink afelől sem, hogy a kulisszák mögötti európai unszolások nélkül Bajnai és Fico le se ülne csütörtökön Szécsényben a tárgyalóasztalhoz.

A fejlemények arra utalnak, hogy a legutóbbi napok háttér-diplomáciájában a magyar szereplők jól teljesítettek. Az egyik nagy kérdés most az, megőrzik-e kondíciójukat továbbra is. Alapvető lehet, mennyire érzékelik majd helyesen a lehetőségeket és a magyar esélyeket - nem utolsósorban pedig a külvilág segítőkészségének, érdeklődésének határait. Az teljesen világos, hogy Európa kompromisszumot akar a nyelvtörvényvitában. Éppen ezért a jogszabály hatályon kívül helyezése nem lehet reális magyar cél. Egy ilyen radikális követelés adott esetben kerékkötőjévé válhat a törvény európai keretekbe való térítésének is. A szlovákiai lapokban ma publikált Bajnai-cikk azt sejteti, hogy kormánya mindezzel tisztában van.

Amit most még nem tudunk: Fico mivel van tisztában? Szécsényben kiderülhet. Talán.

Szlovák és magyar nyelvű utcanévtábla látható Tótkomlóson a Hősök terén
Tótkomlós, 2009. július 15. Szlovák és magyar nyelvű utcanévtábla látható Tótkomlóson a Hősök terén, a Szlovák Néprajzi Gyűjteménynek helyet adó épületben. A település valamennyi utcájában kétnyelvű utcanévtáblákat helyeztek el, és az intézmények nevét is kiírták szlovák és magyar nyelven. MTI Fotó: Rosta Tibor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.