Légcsavar - pálmaág
Horthy István halála után emlékműpályázatot hirdettek, amit Kisfaludi Stróbl Zsigmond nyert meg. Fő figurája magasan álló, két kezével magasra emelt légcsavart tartó nőalak, lent kétoldalt egy-egy fiatal férfit, illetve nőt ábrázoló, a magyar ifjúságot jelképező alak. A pályázat után bejelentették: a szobor felállítására csak a háború után kerül sor. A szobrot nem állították fel, következésképp a művész alkotói koncepciója is csak terv maradt.
Amikor 1945-ben felszabadulási emlékműre írtak ki pályázatot, a művész ismét jelentkezett. Egyáltalán nem kifogásolható módon ugyanannak a koncepciónak az alapján, amit a kormányzóhelyettes emlékművénél alkalmazott: a nőalak pálmaágat emel magasba, a két mellékalak egy-egy fáklyát tart a kezében, a nőalak előtt lent, egy orosz katona áll. A szobor más - a kompozíció ugyanaz.
Az emlékmű nem maradhatott ki a pesti humor tematikájából. Igaz, hogy a viccek csak szájról szájra terjedtek, mert nyomtatásban való megjelenésük retorzióval járt volna. Íme néhány: Hallotta, hogy a szobor főalakja egy pontyot emel magasba? Miért? Mert ezt jól kifogtuk! Miért áll a szobor kelet felé fordulva? Azért, hogy nyugat felől billenthessék meg. Igaz-e, hogy a szobor anyaga carrarai márvány lesz? Félrehallotta! Karórai márványból készül.
Dr. Del Medico Imre
Budapest