Amerikaiságteljesítmény

Mélymagyar, hígmagyar, magyarságteljesítmény - nem csak a fogalmakkal, hanem a fordításukkal is meggyűlt a bajom, amikor a 90-es évek elején idegen nyelvekre kellett volna átültetnem őket. Az adott nyelveken ugyanis ezek teljesen idegenek a politikai fogalomtártól. Maradt a körülírás, a magyarázó lábjegyzetek.

Most az amerikai egészségügyi reformtervek kapcsán angolul bukkannak fel ilyesfajta - igaz, legalább könnyebben fordítható - kifejezések. Például: "amerikaiatlan", amelyet a vitát elfojtó reformellenesekre használt a demokraták egyik vezetője. Magyarul talán helyesebb lenne az "Amerika-ellenes" változat, ugyanis e néven ismerjük McCarthy szenátor egykori hírhedt, az ellenséges tevékenységet vizsgáló bizottságát. Az "un-American" az itteni köznyelvben terhelt fogalom, ahogy például Európában az "élettér": aki használja, kénytelen cipelni a szó súlyos történelmi terhét. De azért van, aki cipeli - egy darabig. Tom Hanks, a színész az év elején közleményben kért bocsánatot azért, mert a melegházasságot ellenző mormonokat az amerikaiatlan jelzővel illette.

Elég volt most csak bedobni e szót a közbeszédbe, és dőltek a dominók: elhangzott, hogy "barnainges taktika", babakocsis kisgyerek kezébe adtak "Mondj nemet a fasizmusra!" táblát, a demokratákat pedig a nácikhoz, Obama elnököt Hitlerhez hasonlították. A józanabbak belátják, hogy érdemes e párhuzamokat nem annyira tűzoltótömlővel, mint inkább pipettával adagolni. Ha már mindenki "náci" - persze ki ennek, ki annak -, ez nem jelent többé semmit sem.

Brüsszeli tudósítóként abban láttam a nagyobb kihívást, hogy miről írjak. Washingtoniként abban, hogy miről ne. Egy 300 milliós, szabad országban "minden megtörténik", és az ellenkezője is. A helyi rendszámtábla hivatal elől nem tágítanak Lyndon LaRouche, egykori marginális elnökaspiráns és politikai csodabogár hívei, akik éppen Soros György ellen uszítanak. LaRouche nácizta le először Obamát a mostani vita kapcsán, és rajzoltatott neki Hitler-bajuszt a plakátokon.

A múltkor hétfős (!) antiszemita tüntetést tartottak New Yorkban. Ezek önmagukban jelentéktelen hírek. Ezzel együtt - ha számos amerikai közgazdász szerint vége is most a recessziónak -, a gazdasági válság nyomán felerősödött bizonytalanság durvábbá tette a közbeszédet. Az elmúlt hét fejleményei azt mutatják, hogy kongresszusi képviselők, vezető véleményformálók szóhasználatát is. Amerika nyugtalan: a válság kezdete óta csaknem hétmillióan kerültek már az utcára, az egészségügyi reform pedig - szó szerint - húsba vágó. Kérdés, az őszi időjárás lehűti-e majd a fejeket.

Tavaly ősszel még lepattantak a közvéleményről egy bizonyos Bachmann képviselőnő megfogalmazásai. A republikánus politikus Amerika-ellenes nézetekkel vádolta meg az Obama házaspárt, és lényegében az "amerikaiságteljesítmény" megítélésére szólította fel a sajtót, mondván: vizsgálják meg a lapok, a kongresszus mely tagjai vannak Amerika mellett, illetve ellene.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.