Kockázat és felelősség

A minap az újpesti Aquaworld szörfmedencéjénél meghalt egy kilencéves kisfiú. Nem most volt, hogy munkabiztonsági szakmérnökként a Tungsramban dolgoztam. Évente hat súlyos, két-három évente egy-egy halálos üzemi baleset kivizsgálásában vettem részt. Egy munkahelyi balesetért mindaddig az egyszemélyi vezető a felelős, míg hitelt érdemlően nem bizonyítja, hogy kellő időben és jogszerűen áthárította a felelősséget egy másik személyre, és mindent megtett munkájának ellenőrzésére.

Ha a XXI. században egy élményfürdő üzemeltetői nem tudták, hogy egy lefolyó fedele alatt olyan eltávolíthatatlanul rögzített, megfelelő lyukbőségű hálónak kell lennie, amin még egy csecsemő feje sem fér át, akkor további gazemberségre is képesek.

Szerintem mulasztottak a hatóságok, amikor a helyszíni vizsgálatba nem vonták be a területileg illetékes munkavédelmi felügyelőséget - legalábbis a híradások erről nem számoltak be. Az üzembe helyezés előtt az ügyvezető igazgató (egyszemélyi vezető) feladata az ún. munkabiztonsági, üzemeltetési stb. kockázatelemzés elkészítése, aminek egy példányát meg kell küldeni az ÁNTSZ-nek. A tisztiorvosi szolgálat feladata, hogy megvizsgálja: megtörtént-e a kockázatelemzés. Ha az egyszemélyi vezető átadta hatáskörét, évente legalább egyszer személyesen egy munkabiztonsági szemlét kell vezetnie. Ha az intézmény valamely minőségbiztosítási tanúsítvány szerint működik, akkor is az első számú vezető kötelessége meghatározni a kritikus pontokat, azok ellenőrzési gyakoriságát. Ez esetben a minősítést végző tanúsítja a kockázatelemzés meglétét. Furcsállom, hogy nem vették őrizetbe az élményfürdő vezetőjét, hogy a vizsgálat lezárultáig nem függesztették fel az Aquaworld működési engedélyét, s azt is, hogy "egyesek" időt adnak egy esetleges utólagos lepapírozásra.

Antalicz Miklós

Budapest

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.