Elesett a párom
A szerző orvos
Hazabocsátásakor zárójelentése mellé odaadtak egy elszámolási nyilatkozatot, melyből megtudtuk, hogy "az ellátásért az egészségbiztosítási finanszírozás keretében igényelhető legmagasabb összeg 59 854 Ft". A ténylegesen kifizetésre kerülő összeg ettől eltérhet, lefelé.
Gyerekem anyjának kezeléséért az OEP által majd több hónap után a kórháznak kifizetendő valós összeg még nem ismert, de azt tudjuk, mennyi az, aminél csak kevesebb lehet. Mielőtt ezt a maximált összeget kevésnek vagy soknak minősítenénk, nézzük át, milyen szolgáltatásokat is nyújtott a kórház a betegnek.
Ismételten szakorvosi vizsgálatokat végeztek, két társszakmától konzíliumot kértek, és éjszaka orvos is ellenőrizte az állapotát. Foglalkoztak vele az orvosokon kívül asszisztensek, nővérek, adminisztrátorok, beteghordók, takarítók. Orvosi gépeket igénylő vizsgálatokat végeztek: két alkalommal hasi UH-t, négy röntgenfelvételt, ismételt laboratóriumi vizsgálatokat. Gyógyszereket kapott. A nővérek az osztályon éjjel és nappal rendszeresen ellenőrizték. Hotelszolgáltatást nyújtottak három napra a hűtőhasználattól a meleg víz biztosításán át a takarításig minden szükségest. Három napig élelmezték a beteget. Felvételekor és távozásakor adminisztrátorok orvosi utasítások alapján iratokat és dokumentumokat készítettek, jelentéseket írtak. A kórisme felállításához sok-sok millióba kerülő berendezéseket, két helyen két UH-készüléket, röntgengépeket, automata képelőhívót, laboratóriumi automatákat, röntgenfilmeket és minden munkahelyen számítógépeket és nyomtatókat használtak. Igénybe vették a kórház működtetéséhez szükséges infrastruktúrát.
Aki mindezt végiggondolja, jól láthatja ebből az egyszerű és tipikus esetből is, hogy az OEP által a szolgáltatáskor még meg nem határozott összegű, de 59 854 Ft-ban maximált térítésből ez az egész nem finanszírozható. Ezt az ismételten elvégzett számítások is rendre igazolják. A finanszírozásnak fedeznie kell(ene) a ráfordításokat egy ésszerűen méretezett szervezetben és szerkezetben. Ha ez ennyire nyilvánvaló, akkor miért gondolják az egészségügy irányítói, hogy a jelenlegi és változatlan struktúrában a kórházak rohamosan növekvő eladósodása indokolatlan? Miért vélik úgy, hogy lehetőség van a múlt évi teljesítmény közel harmadának és a többletteljesítménynek a csökkentett finanszírozására egy évek óta alulfinanszírozott rendszerben? Miért lenne ez a helyes és járható út? Miért a finanszírozást nyírják, szabják a változatlan szerkezet fenntartása mellett?
Több mint negyvenévi orvosi gyakorlatom alatt igen jól megismertem a betegellátás teljes keresztmetszetét, és kórház-átvilágítóként szerzett további tapasztalataim alapján mondom: az egészségügy jelenlegi szerkezete igen célszerűtlen, ezért finanszírozhatatlan. Ennek gyökeres átalakítása nélkül a fekvőbeteg-intézmények finanszírozásának a jelenlegi módon történő csökkentése olyan tévút, mely szakadékba vezet! Az egészségügy irányítói rossz úton hajszolják az egészségügy csontra soványodott gebék vontatta szekerét!