Önkontroll
Nemrég egy emberiességi szempont miatt fogta vissza magát az amerikai média. A Times felelős szerkesztőjének közbenjárására hét hónapig nem ismertette, hogy David Rohde, a lap Pulitzer-díjas újságírója a tálibok fogságába esett az afgán-pakisztáni határvidéken. A család, a szerkesztőség, a szakemberek is ezt gondolták a legbiztonságosabbnak. Korábban több, a munkáját végző nyugati újságíró is a tálibok áldozatává vált, mégpedig borzalmas körülmények között. Maria Grazia Cutulit, a milánói Corriere della Sera kiküldött tudósítónőjét ugyancsak Kabul környékén rabolták el, majd ölték meg. Daniel Pearlt, a The Wall Street Journal dél-ázsiai irodavezetőjét a pakisztáni Karacsiban fejezték le. Rohde - és vele együtt fogságba esett, majd kiszabadult helyi kollégájának - biztonsága fontosabb volt, mint hogy elrablásának közlése esetleg segít valamicskét jobban eladni az amúgy súlyos anyagi gondokkal küszködő lapot. Külön tanulságos, ahogy a mostanában sokat emlegetett "új média", a "nyílt szerkesztésű", "demokratikus" Wikipédia, online enciklopédia adminisztrátorai a pekingi állami internetcenzorokéhoz hasonló gyakorlattal tartották távol Rohde fogságának hírét az újságíró szócikkétől, hogy védjék egy kolléga életét.
Csalatkozik, aki azt hiszi, hogy a modern szabadság fogalmának őshazájában csak vegytiszta gyakorlatokkal fog találkozni. Szabályozás, kontroll, önkontroll - ma sok minden kapcsán gyakran hallani Amerikában ezeket a kifejezéseket. Jogom van az "amerikai életformához", hogy a saját pénzemből vett benzinfalóval és üzemanyaggal szennyezzem a környezetet, de épp egy hónapja a képviselőház elfogadta az első amerikai klímatörvényt, ami kibocsátási célokat határoz meg. Ha lakhatatlanná tesszük a Földet, keveset ér majd a szabadság. Hasonlóképpen - és óriási belső vitákkal kísérve - újraszabályozzák a pénzpiacokat: hiába volt mindenkinek szabad tetszése szerint kereskednie, az ingatlanpiaci buborék kipukkadása mérhetetlen károkat okozott, és "rendszerhibára" irányította rá a figyelmet. Ma még szabad az olajjal korlátok nélkül üzletelni a határidős piacokon, de holnap mennyiségi limitet vezetnek be a spekuláció visszafogására, hogy fékezzék az áringadozást.
Aligha érdemes olyan szabályrendszert vagy gyakorlatokat felállítani, amilyeneket nem élünk túl. Rohde túlélte a tálib fogságot, az amerikai sajtó pedig a hírzárlatot.