Futhatunk a pénzünk után
Mint ismert, június 18-án az 5 Kontinens Utazási Iroda bejelentette, hogy működését befejezi, és engedélyét felfüggesztik, több száz nyaralni vágyónak okozva ezzel - az anyagi károkon túl - elkerülhetetlen keserűséget és kellemetlenséget.
Június 22-én indultunk volna az előre befizetett görögországi nyaralásra, ehelyett most járhatunk a biztosítóhoz és futhatunk a pénzünk után, hogy legalább azt visszakapjuk. A nyaralás teljes összegét még április elején befizettük, és indulás előtt négy nappal, mikor már bőröndbe bepakolva, pénzt átváltva számoltuk viszsza, hogy mennyi van még az indulásig, derült ki, hogy az 5 Kontinens Utazási Iroda utaztatási engedélyét felfüggesztették.
Miért így kell egy utazási irodának - már nem először - bejelenteni a megszűnését? Az 5 Kontinens Utazási Iroda vezetősége nem múlt héten, de még csak nem is a múlt hónapban szembesült azzal, hogy komoly pénzügyi gondjai vannak. Minderre utal az is, hogy a 2009-es év elején az utazásszervező vállalkozást több cégre bontották szét, amelynek következtében az utazásszervező kötelezően előírt vagyoni biztosítéka a nyolcadrészére - azaz 40 millió Ft-ra - lecsökkenhetett. Ha ezt már hónapok óta - megkockáztatom, akár egy éve is - tudták, és tisztában voltak pénzügyi nehézségeikkel, akkor miért kellett több száz, több ezer ember pénzével játszani, amikor tudvalevő volt, hogy likviditási problémái egyre súlyosbodnak a cégnek? Miért nem lehet felelősségteljesen működtetni egy vállalkozást?
Ha az én utazásomra beszedett pénzből korábbi utazásokat finanszíroztak, korábbi kötelezettségeiknek tettek eleget - és tették ezt tömegesen -, akkor bátorkodom megvádolni a cégvezetőket, tulajdonosokat, hogy felelőtlenül tették a dolgukat!
Gyanítom, hogy az iroda vezetése, tulajdonosai hamarosan megjelennek egy új utazási iroda mögött, új névvel és folytatják "áldott" tevékenységüket, mintha mi sem történt volna, mivel a jogszabályban lévő joghézagok erre lehetőséget adnak.
Mi, a károsultak, megteszünk mindent annak érdekében, hogy ez ne így legyen, és jogi lehetőségeink mindegyikével élve megpróbáljuk elérni azt, hogy az 5 Kontinens Utazási Iroda vezetői és tulajdonosai a jövőben ne tudjanak utazási tevékenységet folytatni. A károsultak közös célja, hogy ne csak a befizetett összegük után kapjanak anyagi kártérítést, hanem a nem anyagi kárukat is térítsék meg, s az utazási iroda tulajdonosai feleljenek a tettükért.
Bízom benne hogy jogállamban élünk, ahol a jogszabálysértőt megbüntetik, a károsultat pedig kártérítik.
Román László
közgazdász