Sírhoz nyúlni nem szabad
A két parcellában különböző '56-os szervezetek 1992-ben állítottak emléktáblákat, jóval a NEKB 1999-es megalakulása előtt. A "táblaügyként" elhíresült botrány nyomán vállaltuk, hogy saját hatáskörünkben eljárva megszüntetjük a nyilvánvalóan gyalázatos állapotot, és levetetjük azokat az emléktáblákat, amelyeken méltatlan nevek olvashatók. Ezt követően a bizottság - együtt a Szabadságharcosokért Közalapítvánnyal - közel egy éven át új névsor összeállításán dolgozott. E munkában ismert történészek munkájára támaszkodtunk, és együttműködtünk az érintett civil szervezetekkel.
Az Abdai gyilkosok (Csapody Tamás, április 25.) és a Tálas-év (Bächer Iván, május 9.) címen megjelent írások visszatérően díszsírhelyként aposztrofálnak sírokat, köztük Tálas András - állításuk szerint márvány - síremlékét is. Nos, a díszsírhely legfontosabb jellemzője, hogy azt bizonyos érdemek elismeréseként adományozzák. A 298-as parcellában egyáltalán nincsenek díszsírhelyek, mert ott nincsenek adományozott sírhelyek. A parcellában korábban jeltelen sírok voltak. A területet a rendszerváltás után temetőhöz méltó állapotba hozták, egységes szerkezetben készült sírokat állítottak, de sírhely-adományozásról szó sem volt. Ezek a sírok nem márványból, hanem műkőből készültek, csupán a rajtuk található, kb. 20×10 centiméteres névtábla anyaga márvány.
Bächer Iván - ironikusan - egyenesen Tálas-évről beszél a Radnóti-év kapcsán a bizottság hibájaként felróva, hogy megemlékezése mellett a Radnóti-centenáriumot azzal ünnepelte, hogy "gyilkosának [...] díszsírhelyét háborítatlanul a helyén hagyta". A ránk vonatkozó temetőkről és temetkezésről szóló törvény ismeretének hiányából származhat e vélekedés. A NEKB-nak nincs lehetősége és illetékessége sírok megszüntetésére. A jogszabály értelmében a bizottságnak dolga csak a Nemzeti Sírkert részeként védett sírokkal van. A 298-as és a 301-es parcellából a történészi tényfeltárást követően kizárólag azon személyek sírja soroltatik a Nemzeti Sírkertbe, akiknek neve az újonnan felállított táblákon szerepel. A NEKB mindig ellenállt mindenféle irányból indított sírmegszüntetésre irányuló kérelemnek. Meggyőződésünk, hogy sírhoz nyúlni nem szabad, az kegyeletsértés. Bölcs ember és bölcs kormányzat senki kegyeletét sérteni nem engedi. Veszedelmes gyűlölködés indulhat meg a sírok bolygatásával, áthelyezésével, legyen az jobb- vagy baloldali személyé.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin
a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság főtitkára