Tiszta fejjel?

Palugyai István (Ködösítés a füst körül, május 21.) megírta, hogy az unió 27 tagállama közül 14 országban vezették be eddig a teljes dohányzási tilalmat a zárt közterületeken. Bezzeg itthon! Nálunk csak a „lightosabb változatban gondolkodnak.

Az Európai Bizottság Dohányfüstmentes Európáért nevű kezdeményezéséről rendszeresen jelennek/jelentek meg információk. Arról azonban kevesen szereztek tudomást, hogy Magyarországon éppen tíz éve érvényben van az 1999. évi XLII. törvény, ami a nemdohányzók védelméről szól, és még ma is megfelel az EU elvárásainak. A törvényhez azonban - sajnálatos módon - máig nem készült végrehajtási rendelet, ezért sokszor nem tartják és tartatják be.

P. I. helyteleníti, hogy a készülő törvényjavaslat a kávézókban és kiskocsmákban nem tiltaná a dohányzást, de arról nem tesz említést, hogy a teljes tiltást bevezető országok többségében a vendéglátóipar károkat szenvedett, sokan elvesztették a megélhetésüket. Amint érezhetővé vált a dohányzási tilalom hatása, Írországban például 2007-ben átlagosan napi négy pub zárt be. A német alkotmánybíróság pedig alkotmányellenesnek találta a Baden-Württembergben és Berlinben bevezetett dohányzási tilalmat, ezért azt vissza kellett vonni. Azzal sem értek egyet, hogy az éttermekben a hírek szerint tilos lesz a dohányzás. Hiszen miért ne dohányozhatna valaki mások zavarása nélkül, elkülönített légterű helyiségben? Elvégre
a lakosság 36 százalékáról beszélünk, amit nem lehet egy „csupán"-nal elintézni.
Bár tiszteletben tartom Palugyai István véleményét, úgy vélem, hogy „ellenvéleményem" talán kissé más fényben tünteti fel a füst körüli füstölgéseket.

S. Takács Zsuzsanna,
a Füstölgők Társasága szóvivője

A tíz év alatt, amióta a levélíró által említett jogszabály működik, érdemes megnézni, mennyivel nőtt hazánkban a dohányzók, elsősorban a fiatalok száma. Míg a „füstölgők" szóvivője által idézett jogszabály 1999-es életbe lépésekor a legveszélyeztetettebb középiskolás korosztályban a lányok majd 30 százaléka dohányzott, 2003-ban már 35 százalék és ez a szám azóta tovább nőtt. Emellett több mint tíz éve hazánk a dobogó legfelső fokán áll a tüdőrákos betegek arányát illetően. Ennyit a nem dohányzók hazai védelmének hatékonyságáról. S lehet, hogy néhány vendéglátóhely bezárt azokban az - összes egészségügyi statisztikát illetően nálunknál, sokkal de sokkal jobb helyzetben lévő - országokban, ahol bevezették a dohánytilalmat, ám az intézkedések hatására az egészségügyi károk csökkentek, az emberéletek pedig talán nagyobb prioritást élveznek az egészségre káros szenvedélyeknél.

S végül: felmérések szerint a cigaretta nyilvános helyekről való kitiltásának hatására drasztikusan visszaesett a szívrohamok száma. Olaszországban például a 35 és 64 év közötti férfiak és nők körében 11 százalékkal. Tessék mérlegre tenni a két véleményt!

Palugyai István

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.