Adj esélyt!

Abban bíztam, hogy Bajnai Gordon miniszterelnökké választásával az előre hozott választások témája lekerül a napirendről. Mindenki megértette és elfogadta, hogy az ország érdeke azt kívánja: kerüljük el ezt. Tévedtem. Megint fel-felüti a fejét ez a lehetőség az MSZP berkeiben. Ugyanazokkal az érvekkel, mint Gyurcsány Ferenc lemondásakor: az MSZP számára középtávon jobb a válságkezelést és annak politikai következményeit a Fideszre hárítani. Gyorsan kiderülne, hogy a Fidesz becsapja a választókat, megszorít, a szegényeket bünteti. Támogatottságuk pillanatok alatt erodálódna, hitelességi és politikai válságba kerülnének, amiből az MSZP profitálhatna és az önkormányzati választásokon bekövetkezhetne a nagy visszatérés. Ha meg a Fidesz betartja az ígéreteit, akkor gazdasági válságba sodorná az országot, és újból jöhetne az MSZP. A 13. havi nyugdíjat, fizetést megvonó kormány mögött álló MSZP támogatottsága úgysem emelkedhet már föl a mélységekből.

A szerző az MSZP országgyűlési képviselője

Szerintem egyik érv sem állja meg a helyét. Mi történne, ha a Fidesz kétharmados győzelmet aratna? A saját képére formálná a magyar demokráciát, ami semmiben sem hasonlítana a nyugatira. Lennének pártok, de azok vagy a Fidesz hűbéresei lennének, vagy anyagilag, jogilag és technikailag ellehetetlenítve vegetálnának. (A Fidesz kénye-kedve szerint változtathatná a választójogi törvényt). A sajtó döntő többsége a hatalmon lévő párt vezetőjének "magántulajdona" lenne. (Kétharmados többség birtokában az ORTT és a kuratóriumok is a Fideszt szolgálnák, nem beszélve a médiatörvényről). A bírók és ügyészek kiválasztásánál is gondosan ügyelnének a Fidesz érdekeire. A parlament szökőévente ülésezne, a törvényhozás puszta formalitássá válna. (Ne feledjük, hogyan alázta meg a Fidesz a parlamentáris demokráciát akkor, amikor pusztán egyszerű többsége volt.) A Kövér vezette nemzetbiztonsági szolgálatot már ismerjük. Orbán Viktor pedig a Sándor-palotából igazgatná a félprezidenciális, bizánci "demokráciánkat".

Egy ilyen közegben az MSZP-nek esélye sem lenne újból választást nyerni. Nagyobb baj, hogy Magyarország letérne arról a demokratikus útról, amelyre 1990-ben lépett. A mi demokráciánk tele van hibákkal, de alapvetően mégiscsak republikánus, nyugatos demokrácia. Az MSZP számára nincs más út, mint megakadályozni a Fidesz hatalomra kerülését, ameddig csak lehet. Ennek egyik feltétele, hogy támogassuk a Bajnai-kormányt. A másik, hogy a kormány sikeres legyen és hatékonyan kezelje a válságot. Kérdés: ha ez megvalósul, van-e esélye az MSZP-nek arra, hogy 2010-ben ledolgozza tetemes hátrányát. A válaszom: igen.

Az elmúlt hetekben a kormány a válságkezelésre összpontosított. Fájó és népszerűtlen intézkedések sorozatát hozta meg, amely mögé az MSZP és frakciója példás egységben felsorakozott. A válságkezelés első szakasza lezárult és sikeres volt. Elkerültük a valutaválságot, a forint árfolyama stabilizálódik, így megmenekült 700 ezer devizahiteles család a ház elvesztésétől, és 1 millió devizalízinges a családi autó elvesztésétől. Az OTP árfolyama kúszik felfelé, a tőkepiacon a rendeződés jelei mutatkoznak. Az építőiparban már érzékelhető a kormány gazdaságélénkítő lépéseinek hatása, a szakértők is elismerik, hogy a gazdaságban megállt a szabadesés. Minden feltétel adott, hogy év végére megtörténjen a fordulat, és beinduljon a növekedés. Persze nem szabad hamis illúziókba ringatni magunkat: 2009 rendszerváltás óta a legrosszabb évünk lesz, csökkenő GDP-vel, emelkedő munkanélküliséggel. De a kormány most már a gazdaságélénkítésre összpontosíthat. Éppen most terjesztette a parlament elé az elmúlt 20 év legradikálisabb adócsökkentő programját. Jövőre egy átlagos jövedelmű alkalmazott 150 ezer forinttal többet visz majd haza. A program az alacsony és átlagos jövedelműeket segíti leginkább, és bőven ellensúlyozza az áfaemelésből adódó többletterheket.

Az MSZP sikere, hogy a vagyonadó végleges verziója már valóban a baloldali értékeket tükrözi: a gazdagok nagyobb mértékben járuljanak hozzá a közkiadások finanszírozásához. A vagyonadó jelen formájában védi a szegényeket és igazságosabbá teszi a közteherviselést a nagy vagyonok megadóztatásával.

A Fidesz fennhangon hirdeti, hogy hatalomra kerülve eltörli az ingatlanadót (vagyonadót), amit egyébként a programja is tartalmaz és az általa vezetett önkormányzatok is kivetnek. Ezzel a gazdagokat védi, a szegényeket bünteti. A világ rendje helyreállt: a baloldali MSZP a társadalmi igazságosság, a szegények védelmezője, míg a jobboldali Fidesz a vagyoni egyenlőtlenségek, a gazdagok apostola. Maradjon is így 2010-ig, amikor majd a szavazók eldönthetik, igazságos-e megadóztatni a rózsadombi villák tulajdonosait, vagy sem.

2010 januárjának végén több millió alkalmazott fogja látni a fizetési csekkjén a Bajnai-kormány adócsökkentő programjának eredményét. 2010 tavaszán várhatóan kijelenthetjük majd: sikeres volt a válságkezelés, megmentettünk több száz ezer munkahelyet, családi házat, autót, igazságosabbá tettük a közteherviselést és beindult a gazdaság. Talpra állítottuk Magyarországot. 2010 tavaszán már egy erősebb, tettrekészebb MSZP fog szembe nézni a Fidesszel. De van még egy fontos érv: a jelenlegi kormány teljesítménye kihat a 2014-es választásokra is. Ha a Bajnai-kormány kudarcot vall, akkor az MSZP-nek 2014-ben sem lesz esélye a választási győzelemre, elvégre miért szavazna a többség egy olyan pártra, amely idő előtt feladta. Ezért kérem: adjunk magunknak egy esélyt!

MSZP kongresszus
MSZP kongresszus
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.