Cél a nulla százalék?
Oszkó Péter a portfolio.hu-n az „eltitkolt" jövedelem vélelmezéséről - az ingatlanadó fő okáról beszélt. Hogyan indulhat ki valaki abból, hogy Magyarországon a többség eltitkolt jövedelemből szerzett az elmúlt évtizedekben ingatlant? Ez önmagában is nonszensz. Az adó mértékének megállapításánál mi indokolja a 30 milliós értékhatárt? Ha valaki egy élet munkájával - akár a saját keze munkájával - összehozott egy 30 millió feletti ingatlant, amelyben a családjával lakik, és mondjuk a válság következtében elvesztette a munkáját és nincs éppen jövedelme, és az is gondot okoz neki, hogy kifizesse a rezsiszámláját, akkor ő Oszkó szerint „olyan vagyoni viszonyokat mutat önmagában, amely mellett adóteher felvállalása várható el..." Hogy is van az, hogy valaki lakik egy 31 milliós ingatlanban az fizet adót, akinek pedig van teszem azt három 10,1 milliós lakása, amelyből kettőt kiad, az nem? További kérdések egész sora merülhetne még fel. Hiszen rendben van-e például, hogy egy átlagos - nettó 100-120 ezer forint - keresetű állami alkalmazott az akár 30-40 éves házára az éves keresetének kb. 10 százalékát ingatlanadóra fizesse ki? Rendben van-e az olyan fiatal családosok hitellel terhelt otthonainak megadóztatása, akik állami bérlakásért sorban állás helyett családjuknak otthont teremtettek és ráadásul nem is rendelkeznek valójában korlátlanul a teljes ingatlanvagyonuk felett. Egy 31 milliós ingatlan esetében egy 15 milliós kölcsönterhelés mellett, ténylegesen milyen vagyont is adóztatnak meg?
Szakmailag tisztességes-e nyugati példákkal indokolni az ingatlanadót? Hogyan lehet összehasonlítani a nyugati példákat a más történelmi és fejlődési háttérrel bíró magyarral? Nyugaton az adó ezen fajtáját elsősorban az évszázadok alatt meggazdagodott vagyonos, valóban jómódú polgári családokra találták ki, a munkások, alkalmazottak nagy része ma is bérelt ingatlanokban lakik.
A bevezetendő ingatlanadó jelenlegi formájában és mértékével semmi más, mint az elmúlt évek kormányokon átívelő pénzügyi-állami funkcionáriusai alkalmatlanságának bizonyítéka. Olyan bürokraták ők, akiknek a rendszerváltás után 20 év sem volt elegendő, hogy tiszta helyzetet teremtve felderítsék az illegális jövedelmeket, hogy elkapják a csalókat, ehelyett becsületes emberek százezreit teszik tönkre és fosztják meg otthonaiktól.
Elég volt belőlük!
Szakács Róbert
közgazdász, Budapest