Polgári diktatúra
A szerző a Munkáspárt 2006 alelnöke
A Strasbourgi Emberjogi Bíróság 2008. július 8-án hozott ítélete alapján idén márciusban a Legfelsőbb Bíróság is kimondta, hogy nem követtem el bűncselekményt, amikor egy sajtótájékoztatón vörös csillagot viselve fejtettem ki politikai véleményemet. Ezzel a ténnyel tökéletesen tisztában van a rendőrség és az ügyészség is. Ezek a végrehajtó szervek azonban a munkásmozgalmi jelképek esetében szigorúan ragaszkodnak a törvény betűjéhez, és amíg az Országgyűlés nem cselekszik a strasbourgi ítéletből következő jogalkotási kényszerben, addig minden esetben úgy fognak eljárni, mintha bűncselekményt követtem volna el. Ám nemrég egy családi ház falára festett horogkereszt esetében azt "gyanították" a hatóságok, hogy a horogkereszt szárának "konyulása" miatt nem történt bűncselekmény, és az is tény, hogy a nyíltan fasiszta és neonáci nézeteket hirdető politikai csoportok politikai és jogi védelmet élveznek hazánkban. Ez azonban láthatóan nem zavarja sem a rendőrség, sem az ügyészségek vezetőit.
Természetesen az Európai Unió jogrendje alapján minden olyan esetben el fogják marasztalni a Magyar Köztársaságot, amelyben a tavalyi ítéletnek megfelelően jogtalanul korlátozták a munkásmozgalmi jelképeket használó állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságát. Tudják ezt azok is, akik a büntetőeljárás módosítgatása közben "nem tartják indokoltnak" a munkásmozgalmi jelképek kivételét a büntető jogszabályok közül.
A parlamenti pártok közül láthatóan mindenki mástól fél. Az MSZP attól, hogy a vörös csillag büntetésének eltörlésére tett indítványuk hatására a Fidesz még erősebben támadná őket "kommunista" múltjuk miatt, és elveszíthetik azokat a szavazóikat (is), akik nem kötődnek erős szálakkal a baloldali értékekhez. Az SZDSZ is fél, hogy az általuk megnyerni kívánt, mérsékelt jobboldali szavazóknak nem fog tetszeni, ha támogatásukkal a baloldalt segítik egy ilyen ügyben.
A Fidesznek látszólag semmitől sem kell tartania, hiszen a még egyáltalán szavazni hajlandó kisebbség kétharmadának támogatását élvezik, semmi sem veszélyezteti pozíciójukat. Csakhogy a Fidesz képviselői az Európai Parlamentben kezdeményezték, hogy egész Európában tiltsák be a munkásmozgalmi jelképeket, és még a Strasbourgi Emberjogi Bíróság jogerős döntését sem kívánják elismerni. Ezzel a hatalom várományosai egyértelművé teszik, hogy irányításuk alatt az európai jog csak korlátozottan fog érvényesülni. Védeni fogják a magyar tőkéseket, a "nemzeti érzelmű" politikai szervezeteket, de megvonják a jogok egy részét a hatalomban nem képviselt, szegénységben élő és kiszolgáltatott emberek többségétől. A baloldali és a kapitalista rendszert bíráló politikai erők pedig kifejezetten üldözésre készülhetnek fel.
A jelenlegi kormány az IMF iránymutatása alapján hozza meg döntéseit. Politikai mozgástere korlátozott, a hatalom jelentős részét a Fidesz már megszerezte. A bürokrácia folyosóin, az irodákban a végrehajtók már átálltak, az ügyészségeken és a bíróságokon elvétve születnek olyan döntések, amelyek a Fidesz érdekeit sértenék. Még azt is meg merték tenni a Fővárosi Bíróságon, hogy nyilvánvalóan jogsértő módon megakadályozzák a kormányt és a Fideszt is bíráló Zöld Baloldal indulását az EP-választásokon. Talán nem meglepő mindezek után, hogy a Fidesz szóvivője szerint Magyarországnak nem kis pártok versengésére, hanem erős, működőképes szervezetekre van szüksége, és a jogsértésekről szóló híreket kicenzúrázzák a "közszolgálati" televízió hírműsoraiból.
Hazánkban olyan politikai rendszer kezd végleg kiépülni, amely szolgai módon teljesíti az erős hatalmak elvárásait. Olyan, amelyben a mi adófizetőink és devizahiteleseink teremtik elő a nyugati országok válságkezelő intézkedéseihez szükséges forrásokat. Közben az elégedetlen embereket, a képviseletüket vállaló "kis pártokat" - és persze a szakszervezeteket - súlyos jogsértések árán is el akarják hallgattatni. A polgári demokráciáról áttérünk a polgári diktatúrára.
Annyit ígérhetek sokunk nevében is, hogy a diktatúra ellen lázadni fogunk. Európai testvérpártjaink, köztük a német Balpárt, már az EBESZ-hez fordultak választási akadályoztatásunk miatt, és itthon is bővülni fog a környezetvédők és a baloldaliak összefogása. A politikai harc folytatódik, és a végén mi vagy utódaink csak azért is megteremtjük a többség demokráciáját. Azt hiszem, hogy ettől félnek leginkább a polgári diktatúra haszonélvezői.