Orwell 2009

Állami bizottságot hozott létre elnöki ukázzal Dmitrij Medvegyev. A hatóság feladata az lesz, hogy harcoljon a szovjet múltat, nevezetesen a háborús múltat érintő rágalmak és hamisítások ellen. Az orosz hatalom olyan szabályozást vezetne be, amely a volt Szovjetunió teljes területén - tehát ma független államokban - is érvényes lenne.

Azokat pedig, akik tagadják a szovjet hadsereg és más erőszakszervezetek szerepét a háborúban, esetleg azokat bűnös színben tüntetik fel, börtön és pénzbüntetés fenyegetheti. A külföld esetében a nagykövetek visszahívása vagy más, hasonló megtorlás érintheti a vétkeseket. Azon polgármesternek, akinek városában szovjet emlékművet bontanak le, nem lesz bátorságos orosz területre lépnie. Egyébként az orosz illetékesek a maguk szabályozásánál külföldi példákra, nevezetesen a holokauszttagadás tilalmát érvényesítő törvényekre hivatkoznak.

A lépés csak az első pillanatban látszik bizarrnak. Az orosz hatalom az utóbbi években úgy döntött: véget vet a gorbacsovi-jelcini évek gyakorlatának, amikor részben szakítottak a huszadik századi történelem korábbi sztálini-brezsnyevi interpretációjával. Sőt, akkoriban egy időre mintha kutathatóvá lettek volna a szovjet korszak levéltárai is. Igaz, mindennek ára volt, de a dokumentumok egy része mégiscsak kikerült a napvilágra. Ennek már jó pár éve vége. Itt azonban feltehetően nem a történelmi tények kutatásáról, dokumentálásáról, a háttér feltárásáról van szó. Az orosz hatalom az igazságot megvédeni akarja a másfajta értelmezésektől. A tények pedig különböző módon értelmezhetők. A mostani lépést az váltotta ki, hogy Észtországban lebontották a szovjet hősi emlékművet, hasonló emlékműbontások történnek Nyugat-Ukrajnában, sőt ott plakátokon dicsőítik a nácik oldalán harcolt Galícia hadosztály SS-martalócait. Ez az ürügy, de feltehetően nem csak erről van szó. A mai Kreml a második világháborús szovjet szerepre hivatkozva kívánja megerősíteni a soknemzetiségű államot összetartó identitást, avagy nemzeteszmét. Túlságosan könnyen kínálja magát Orwell 1984 című regény-utópiája, ahol a múltnak a politika igényeihez való folyamatos igazítása az "igazság-minisztérium" feladata. Ez lenne az új orosz szerv is? Mindenesetre némileg hasonlít hozzá, már annyiban is, hogy a nemzetközi megtorlást sem zárják ki a történelemértelmezési vita esetén.

A baj éppen itt van: a történelmek, nem a tények, de az elbeszélések nem kompatibilisek. Ahogy egyelőre képtelenek a magyarok és szlovákok, románok és magyarok számára egyaránt elfogadható történelemkönyvet előállítani, ugyanúgy nehezen menne ma lengyelek és oroszok számára egyaránt elfogadható narrációt előadni múltjukról. Az egyetlen megoldás a történelem depolitizálása, a múlt titkainak kiszabadítása lenne. De látjuk, ez az, ami nem megy, hiszen a mai hatalmak és ideológiák úgy vélik: fennmaradásuk biztosítéka a mítoszok megőrzése. Így lesz Sztálin, a Gulag, az ukrajnai éhínség, a háborús bűnök, politikai és katonai vétkek sokasága érinthetetlen tabutémává. Egyébként ezek nem orosz ügyek egyedül. Szinte mindenütt tömve vannak csontvázakkal az államok és nemzetek történelmi pohárszékei. Miért ragaszkodnak hozzájuk annyira?

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.