Érték, rend

Az új kormány megszorító lépései széles körű szakmai konszenzuson nyugszanak: ha nincs pénz, csökkenteni kell az állami kiadásokat, márpedig ott, ahol az elmúlt években ez elmaradt, mindenütt, amit ma közkeletűen jóléti juttatásnak hívunk. Ez nem ideológiai kérdés, ha vágni kell, akkor vágni kell. Úgy tűnik, ezzel a többség is tisztában van. Jellemző, hogy az egészségbiztosítás reformja jobban megmozgatta a sztrájkolókat, mint a tizenharmadik havi illetményük elvonása, pedig az utóbbi biztos veszteség.

A fájdalmas kiadáscsökkentés végrehajtása illeszkedik is a kormány szakértői önképéhez. A válságkezelő lépések száma azonban véges, a hátralévő egy év számos olyan döntés meghozatalát kényszeríti ki, amelynél nincs tisztán szakmai válasz. Ezekből az intézkedésekből kiolvasható lesz a "szakértő" kormány politikai értékrendje. Nagy kérdés, lesz-e változás a szociálpolitikában. Bekövetkezik-e az emberi jogokra érzékeny, a legkiszolgáltatottabbakkal szolidaritást vállaló, rászorultságelvű fordulat, vagy marad az előző kormány programja, amely kiszolgálja a középosztály egyre hevesebb indulatait az "ingyenélőkkel" szemben, és a legalapvetőbb szociális ellátások odaítélésének módját rábízza a települések azon vezetőire, akik kiszolgáltatottak a helyi többség hangulatának. A választás köztük nem szakértői, hanem elvi, világnézeti, vagyis politikai kérdés.

Mi lesz az előző kormány által örökül hagyott javaslattal, mely szerint a jegyző - a gyerek veszélyeztetettségére hivatkozva - dönthetne arról, hogy a családi pótlék egy részét nem pénzben, hanem természetben kapják a szülők? Ez szakértői alapon megmagyarázhatatlan: a természetbeni juttatás, a "gyámság alá vétel" nemcsak megalázó, de a vele járó adminisztráció növeli a támogatás költségeit. Eközben olyan jegyzők döntenek majd sorsokról, akiknek a főnökei szerint a "családtámogatási rendszer felgyorsította és egyre gerjeszti az alacsonyan szocializálódott tömegek népességnövekedését, amely megélhetési formává fejlesztette a gyermekszülést". (Részlet az Önkormányzati kezdeményezés társadalmunk jobbá tétele érdekében című, több polgármester által aláírt dokumentumból.) Világos beszéd.

Igaz, ennek a javaslatnak van jóindulatú olvasata, a gyerekek védelme. És ez érvényes olvasat. De akkor az MSZP illetékese miért nem erről beszél magyarázatként, és miért inkább a helyi feszültségekről? Így ugyanis adódik az az olvasat, hogy mindez inkább a szülők fegyelmezésére és a helyi többség megnyerésére irányul, miként az a másik szocialista javaslat, amely az óvodáztatási támogatást is természetben adná a jövőben.

Szakmailag a helyzet egyértelmű: az iskolai különbségek csökkentése érdekében az a legjobb, ha azok a gyerekek is részt vehetnek az óvodai fejlesztésben, akik korábban ebből kimaradtak. Az óvodáztatási támogatást épp azért találták ki, hogy a mélyszegénységben élőket ösztönözze. Sokan azonban úgy vélik, ez a támogatás a kocsmában, a játékgépben vagy az uzsorásnál köt ki - ezért meg kell vonni. Azt, hogy gyógyszerekre, közüzemi számlákra költik, nehezen tudják elképzelni. Ha igaz lenne az előítélet (nem az), miszerint a munkakerülő semmirekellő kizárólag azért viszi óvodába rendszeresen a gyerekét, hogy hozzájusson az óvodáztatási támogatáshoz és azt eligya, akkor még inkább indokolatlan ennek a juttatásnak az elvétele. Hiszen amíg a szülő a kocsmában, a gyerek az óvodában van. Nem ez a jobb a gyereknek? Nem mindegy, miért jár óvodába, ha ez jelenti az egyetlen esélyt, hogy az iskolában később helytálljon?

A kérdés az, hogy lesz-e elég bátorság a szakértői kormányban ahhoz, hogy értékrendje is legyen?

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.