Hangulatkeltés

Érdeklődéssel olvastam Kenczler Mihály Másnak térkép… című cikkét (november 16.). A Google nyújtotta térinformatikai szolgáltatásokra is figyelemmel írt cikk sajnálatosan több olyan megállapítást is tartalmaz, amelyeknek nincs igazságalapja, és amelyek sértőek a hazai térképész és földnyilvántartó szakágazat számára.

1. A cikkíró szerint nincs elméleti akadálya annak, hogy „...a Google alaptérképeire áthelyezzék és webes technikákkal elérhetővé tegyék a nyilvános adatokat. Mintha kötelezettségük is lenne erre. A földhivatalnak is – de hát hol vagyunk attól, hogy egy közhivatal betartsa a törvényt?” Nincs ilyen törvényi előírás, következésképpen a földhivatalok nem sérthetik meg azt a törvényt, ami nincs! A joghatással bíró kataszteri térképi adatokat a Google alaptérképeire áthelyezni egyébként is több mint kockázatos a jogbiztonság szempontjából. Ezzel szemben vannak Magyarországon (is) törvények, végrehajtási rendeletek, amelyek meghatározzák a földhivatalok feladatait, az általuk szolgáltatott adatok szolgáltatási díját, amelyből finanszírozzák az adatok felújítását, frissítését – már amennyire futja. Ezen túlmenően kataszteri térképeink digitális átalakítását intézményhálózatunk kormánygarancia-vállalás mellett felvett banki hitelből fedezte, melynek éves visszafizetési kötelezettsége milliárdos nagyságrendű még mintegy 15 évig. Ezt az összeget ugyancsak az adatértékdíjakból kell fedezni. Az 1996. évi LXXVI. törvény kimondja: „A földmérési és térképészeti állami alapfeladatok végzésének pénzügyi előirányzatát a központi költségvetésben kell megtervezni. Az állami alapadatok forgalmazásából származó adatszolgáltatási díjat az állami alapfeladatok ellátására kell fordítani.” Országunk költségvetési helyzete közismert, onnan nincs fedezet – marad tehát az adatszolgáltatási díj. Hol van itt akkor a törvénysértés?

2. A földhivatali Takarnet-hálózat 2002 óta működik, amelyen keresztül regisztrált felhasználók hozzáférhetnek a tulajdoni lapokhoz, 2008 óta pedig a tulajdoni lapokhoz tartozó térképkivágatokhoz is. Tehát elvi akadálya nincs annak, hogy bárki akár otthon is megtekinthesse a tulajdoni lapját. Ez azonban minden országban szigorú feltételekhez és regisztrációs, illetve adatszolgáltatási díjhoz kötött. Ezzel kapcsolatban ajánlom a www.eulis.eu honlapot.

3. Kenczler Mihály dicsérően ír – megalapozottan – a Google-térképeket megjelenítő szoftverek kiváló minőségéről. Miért

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.