Vádat emeltek Ponta ellen, aki ismét beszólt Magyarországnak
Victor Ponta ellen június elején indított vizsgálatot a korrupcióellenes ügyészség (DNA) okirat-hamisítás, pénzmosás és adócsalásban való bűnsegédlet gyanújával. Az ügyészek szerint 2007–2008-ban a jogászpolitikus, későbbi miniszterelnök úgy vett fel 2000, majd 3000 eurós havi tiszteletdíjat barátja, Dan Sova szenátor ügyvédi irodájától, hogy cserébe semmilyen szolgáltatást nem nyújtott. Később a 2012-ben kormányra lépett Ponta három tárca élére is kinevezte Sovát, ami az ügyészség szerint összeférhetetlenségnek minősül.
Kedden a miniszterelnök önként jelentkezett az ügyészségen, hogy a dossziéjához csatolja az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) szeptember 3-i határozatát, amely Ponta szerint egy hasonló ügyben kimondja, hogy a havi rendszerességgel fizetett ügyvédi tanácsadást elvégzettnek kell tekinteni akkor is, ha nem történt valós munkavégzés, mivel a készenlétet is meg kell fizetni. A román kormányfő nem titkolta: azt reméli, hogy a DNA ennek ismeretében ejti az ellene felhozott vádakat, az ügyészség azonban nem fogadta be az iratot.
Ponta július közepén a Facebookon közzétett nyílt levélben értesítette párttársait, hogy öt és fél évi elnökség után visszalép a párt éléről, miközben a miniszterelnöki tisztségről nem szándékszik lemondani.
Az államfő csütörtökön jelezte: érvényes június elején megfogalmazott felszólítása, miszerint Pontának le kell mondania a kormány éléről. – A helyzet egyre problematikusabb a miniszterelnök, a kormány és a Szociáldemokrata Párt (PSD) számára, és Románia megítélése erőteljesen romolhat az üggyel összefüggésben. Remélem, hogy felelősségteljesen elemzik a helyzetet, és előállnak egy megoldással, akik erre hivatottak – fogalmazott Klaus Johannis.
Ponta ügyében vádat emeltek Dan Sova, valamint további négy személy, a Turceni és Rovinari hőerőműk vezetői ellen is. Sovát adócsalással, okirat-hamisítással, pénzmosással és hivatali visszaélésben való bűnsegédlettel vádolják.
A miniszterelnök vagyonának egy részét már korábban zárolta az ügyészség, őrizetbe venni viszont nem tudja a kormányfőt, amíg parlamenti képviselői mandátummal is rendelkezik. A politikus egyébként a legutóbbi ügyészségi vizit után, Facebook-oldalán közölte, hogy végig akarja vinni a jövő év decemberéig tartó kormányfői mandátumát, a következő parlamenti ciklusban pedig „egyszerű képviselőként, a rivaldafénytől távol" akar politizálni.
Ismét beszólt Magyarországnak
– Románia kormánya ismételten megerősíti álláspontját, miszerint ellentétes az Európai Unió normáival egy olyan kerítés építése Magyarország és a szomszédos országok határán, amely megállítaná a bevándorlók áradatát. A magyar hivatalosságok reakciói a Bukarest által kifejezett véleményekkel kapcsolatban teljes mértékben megalapozatlanok – írta Facebook-oldalán csütörtökön a román miniszterelnök.
Victor Ponta kiemelte, hogy a magyar hatóságokat az utóbbi napokban nemcsak Románia bírálta, hanem az emberjogvédő szervezetek, számos európai uniós tagország és nemzetközi intézmény is. A kormányfő röviden idéz Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, Natasha Bertaud európai bizottsági szóvivő, Zoran Milanovic horvát és Aleksander Vucsics szerb miniszterelnök Magyarországot érintő bírálatából.