Hivatalosan is gyanúsított a román miniszterelnök
Victor Ponta Bogdan Cristel / Reuters |
A DNA ugyancsak illetéktelen haszonszerzésnek tekinti, hogy 2008 novembere és 2009 júniusa között Ponta díjmentesen használta azt a Mitsubishi Lancer Evo sportkocsit, amelyet tanúk szerint az ő kifejezett kérésére szerzett be Sova ügyvédi irodája. Az autóért mintegy 5,6 millió forintnak megfelelő előleget és egyéb díjat fizettek a lízingcégnek, majd 2009 júniusában ingyen és bérmentve átadták Pontának.
Ilyen előzmények után logikusan következik a DNA szerint, hogy a 2012-ben miniszterelnökké kinevezett Ponta igyekezett meghálálni barátja előzékenységét, és Dan Sovát különböző miniszteri posztokba nevezte ki, megsértve az összeférhetetlenségre vonatkozó törvényi előírásokat.
Ebben az ügyben – a miniszteri felelősségről szó törvény értelmében – az ügyészek csak a parlament hozzájárulásával indíthatják meg a nyomozást. Ez a törvény arról is rendelkezik ugyanakkor, hogy amennyiben a kormány valamely tagja ellen büntetőeljárás indul, az államfő felfüggesztheti tisztségéből. Magyarán péntek reggel óta a szociáldemokrata kormány sorsa a liberális államfő, Klaus Johannis kezében van, aki rövid sajtónyilatkozatban közölte: felkérte a miniszterelnököt, hogy nyújtsa be a lemondását, és mentse meg ezzel az országot egy elhúzódó politikai válságtól.
„Lehetetlen állapot Románia számára, hogy a miniszterelnökét bűncselekmény elkövetésével vádolják. Másfelől Románia számára a lehető legrosszabb forgatókönyv egy elhúzódó politikai válság. Mindezt figyelembe véve felkérem Victor Ponta miniszterelnököt, hogy mondjon le” – nyilatkozta az államfő, aki kérdésekre nem válaszolt. Így egyelőre csak találgatni lehet, hogy amennyiben Ponta a maradás mellett dönt, az elnök felfüggeszti-e tisztségéből.
Ha megteszi, a kormány vezetését ideiglenesen, legtöbb 45 napra a kabinet egy másik tagja venné át. Amennyiben másfél hónap alatt a nyomozást nem szüntetik meg, vagy az ügyészség vádat emel, Victor Ponta mandátuma megszűnik, a kormány pedig feloszlik.
A kormányfő a Facebookon reagált az elnök felszólítására. Azt írta: tiszteletben tartja Johannis álláspontját, de őt a parlament nevezte ki, és csak az menesztheti. „Az alkotmányos elvek tiszteletben tartása alapvető fontosságú, és nem fogadhatom el, hogy egy ügyész a parlament, a kormány és az állampolgárok fölött álljon. Ez diktatúra lenne, és 25 évvel 1989 után mindannyiunk számára óriási hiba” – mutatott rá.
A liberális ellenzék egyébként éppen tegnap nyújtotta be az év eleje óta készülő bizalmatlansági indítványát, amelynek elfogadására nem sok esély van a parlamenti matematika szerint. A liberálisok hónapokig bíztak abban, hogy sikerül átállásra bírniuk a Ponta-kormány parlamenti többségét biztosító három kisebb alakulatot: a Románia Haladásáért Szövetséget (UNPR), a Konzervatív Pártot (PC) és a Liberális Reform Pártot (PLR), amelyek eddig ellenálltak a csábításnak. A miniszterelnök felfüggesztése – és a kormány menesztésének perspektívája – azonban "jobb belátásra" bírhatja őket.