Új kormány alakulhat Magyarországon - összefoglaló

Felajánlotta lemondását a miniszterelnök az MSZP szombati tisztújító kongresszusán. Gyurcsány Ferenc elismerte, hogy hibázott, de a pártot nem hagyja ott, sőt: nagy többséggel erősítették meg pártelnöki tisztségében. Legkorábban két hét múlva választhatják meg az új kormányfőt. A Fidesz új választást követel, a szocialisták ötletelnek. Összefoglaló.

Két hét múlva új miniszterelnöke lehet Magyarországnak, miután Gyurcsány Ferenc szombaton, az MSZP országos tisztújító kongresszusán felajánlotta lemondását. A kormányfő azt javasolta a budapesti Syma csarnokban ülésező testületnek: alakítsanak új kormányt, új kormányfő vezetésével. Kormányfői búcsúbeszédében úgy fogalmazott, a válság megoldásához a jelenleginél szélesebb társadalmi összefogásra van szükség, és reméli, hogy ennek csak ő az akadálya. "Mert ha igen, akkor ezt az akadályt most megszüntetem."

Gyurcsány Ferenc bejelentette: távozik
Gyurcsány Ferenc bejelentette: távozik

Gyurcsány Ferenc csak a miniszterelnökségről mondott le, a pártot továbbra is ő vezeti, miután az MSZP kongresszusa 85 százalékos többséggel választotta újra az MSZP elnöki tisztségére. Lamperth Mónikát és Szekeres Imrét elnökhelyettessé választották, Kiss Pétert, Mesterházy Attilát és Újhelyi Istvánt pedig alelnökké. Hiller István negyedikként kisesett. Késő délután elfogadták a párt EP-választási listáját.

A kormányfő pártközi egyeztetéseket javasolt - a tárgyalások már a jövő héten elkezdődhetnek. Az MDF már hétfőn egyeztetne az új kormányfőről, igaz, csak a jelenlegi ellenzéki pártokkal. Az SZDSZ áll a tárgyalások elé, ellentétben a Fidesszel: ők nem tárgyalnak új kormányról, és előre hozott választásokat követelnek június 7-ére, az európai parlamenti választás napjára. (Az EP-választási esélyekről bővebben ITT olvashatnak.) Nem késlekedett a válasszal a szélsőjobboldal sem: délután négy óra óta gyülekeznek a Kossuth téren.

A kormányfő bejelentését követően megkezdődtek az utódlással, illetve az új kormány összetételével, programjával kapcsolatos találgatások. Egyelőre azonban még az sem dőlt el, hogy a párton kívülről, vagy - ahogy például Szanyi Tibor szeretné - belülről válasszanak új kormányfőt. Bokros Lajos ismét jelezte, hogy elvállalná a miniszterelnökséget, ezt azonban Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető kizártnak nevezte. Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke szerint viszont halálra ítélhetné a tárgyalásokat, ha lecövekelnének egy személy mellett.

A szocialista párt új elnöksége vasárnap tárgyal a következő lépésekről, az új kormányfő-jelöltet a párt kongresszusa április ötödikén választhatja meg. (A lemondás jogi hátteréről ITT , egy előrehozott választás következményeiről ITT, a potenciálisan szóba jöhető miniszterelnök-jelöltekről pedig ITT olvashatnak.)

Lengyel László lapunknak úgy nyilatkozott: az MSZP rendszeresen jó személyi döntést hoz nyomás alatt, míg Somogyi Zoltán szerint Bokros gyors elutasítása jelzi: már van jelöltje a szocialista vezetésnek. Az utódláson kívül Gyurcsány lépésének taktikai okairól is megindultak a találgatások. Karsai József a háttérben 'nagy játékot' sejt, míg Gyenesei István nem hiszi, hogy trükközésről lenne szó. Egyes politológusok szerint a kormányfő egyszerűen megzsarolta a kongresszust, más elemzők szerint a kormányfő bejelentésével meghúzta a ravaszt, vagyis akkor is meg vannak számlálva a napjai, ha nem találnak helyette megfelelő jelöltet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.