Vizsgálják a spanyolországi ebola-esetet
Reuters |
A 40 éves spanyol nővér, akinek személyét nem hozták nyilvánosságra, két spanyol misszionáriust kezelt, akik Nyugat-Afrikából való hazaszállításuk után hunytak el. Az egyik misszionárius a 69 éves Manuel Garcia Viejo lelkész volt, a nővér a lelkész halála előtt és után is bement az áldozat szobájába. A nő férjét és munkatársait is megfigyelés alatt tartják.
Levelet küldött hétfőn az Európai Bizottság a spanyol egészségügyi miniszternek, amelyben magyarázatot vár arra, hogy az óvintézkedések dacára hogyan fertőződhetett meg egy madridi ápolónő az Ebola-vírussal - közölte kedden Frédéric Vincent, a brüsszeli testület egészségügyi kérdésekért felelős szóvivője - írja a hirado.hu.
Számos európai országból és Amerikából származó orvos, misszionárius vagy egyéb hivatalos személy látogat Afrikába, visszatértük után pedig nem ritka, hogy néhányuknál kimutatják a vírust. Ismert eset a francia ápolónő és egy Németországban kezelt szenegáli férfi esete, az amerikai NBC televízió operatőre, de az angolok sem kerülhették el a járványt.
Nullával egyenlő az esélye annak, hogy Európában járványt okozzon az ebola, mivel a járványügyi körülmények összehasonlíthatatlanok Európa és Afrika között – mondta tegnap lapunknak Kis Zoltán, a Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője, hozzátéve, hogy az ebolának már vannak ismert mutációi. A teljes riportot itt olvashatják.
A Pentagon pénteken közölte, négyezer katonát küld Nyugat-Afrikába a vírus megállítására. Barack Obama amerikai elnök pedig hétfőn bejelentette, hogy kiterjesztik a reptereken való ebola szűrését.
Az első amerikai, Thomas Eric Duncan, akit ebolával kezeltek az Egyesült Államokban, még mindig kritikus állapotban van a dallasi kórházban. Duncan Libériából jött haza, ahol egy ebolás nőnek segített. A nő már belehalt a vírusba.
Eddig 3400-an haltak meg a vírusban – legtöbbjük Sierra Leonéban, Guineában és Libériában, a fertőzöttek száma világszerte 7500 lehet.
Tünetei közé tartozik a magas láz, vérzés és központi idegrendszeri károsodás.
Testnedvekkel, vérrel és nyállal terjed.
A fertőzöttek 90 százaléka meghalhat, azonban a jelenlegi kitörés halálozási aránya 70 százalék körül van.
A lappangási időszak kettő és 21 nap közötti.
Nincs bizonyított gyógymód ellene.
A hányásos és hasmenéses tünetek miatt a rehidratáció kiemelt fontosságú.
Az ebola hordozóinak a gyümölcsdenevéreket gondolják, amelyek sok nyugat-afrikai helyen csemegének számítanak.