Párizs: már többször bevetett szarint Szíriában az Aszad-rezsim
Már többször is vetett be vegyi fegyvert, szarint Szíriában Basár el-Aszad elnök rezsimje és a „bűntársai” is – jelentette be kedden Laurent Fabius francia külügyminiszter. A tárcavezető szerint párizsi laborvizsgálatok is igazolják, hogy a mérgező ideggázt „helyi szinten” használták fegyverként a közel-keleti országot két éve szaggató polgárháború alatt. Azt, hogy kik, mikor és hol, az első bejelentésében Fabius még nem árulta el, csak később tette hozzá, hogy az Aszad-rezsimről és „bűntársairól” van szó. Felelősségre kell vonni azokat, akik a vegyi fegyvereket bevetették – fogalmazott a tárcavezető.
Kedden az emberi jogokat sértő harci cselekmények kivizsgálására létrehozott ENSZ-bizottság egyszer már előállt azzal, hogy „megalapozott okok” vannak azt hinni, Szíriában vegyi fegyvereket vetettek be, akkor is, ha nem lehet pontosan megállapítani, ki vetemedett erre. Amíg az ENSZ a maga részéről óvta a külföldet a Szíriának történő fegyverszállításoktól, Nagy-Britannia mellett Franciaország az egyik olyan európai nagyhatalom, amely jelezte, felfegyverezné a Basár el-Aszad elnök és rezsimje ellen lázadó erőket. Fabius bejelentése ettől függetlenül inkább nyomásgyakorlásnak számít, és nem azt jelenti, hogy Párizs napokon belül útnak indítja az ellenzéknek szánt fegyverszállítmányokat – vélik megfigyelők.
Diplomáciai források szerint a francia laborvizsgálatokhoz a minták Dzsobarból, Damaszkusz egyik külvárosából, valamint az északnyugati Szarakebből és a közép-szíriai Homsz városából származnak, ahol a Le Monde kiküldött munkatársai április közepén tanúi voltak vegyi fegyver használatának, és hazatértük után mintákat is átadtak hatóságoknak.
A nyugati hatalmak többszöri figyelmeztetése szerint a vegyi fegyverek bevetése az a határ, amelyet ha az Aszad-rezsim átlép, külföldi beavatkozással kell számolnia. Az amerikai Wired portálra hivatkozva a Le Monde már januárban írt vegyi fegyverek bevetéséről Szíriában, az azóta felröppent találgatásokból pedig többé-kevésbé gyanú lett. Az ENSZ-bizottság egyik tagjaként Carla del Ponte volt ICTY-főügyész május elején még arról beszélt, arra van bizonyíték, hogy a felkelők vetettek be szarint, de hogy ezt Aszad hadserege is megtette volna, azt még semmi nem támasztja alá.
A vegyi fegyverek bevetésével kapcsolatban kedden megszólalt Washington is. Jay Carney fehér házi szóvivő azt mondta, az Egyesült Államok több bizonyítékot akar gyűjteni, és több információra van szüksége ahhoz, hogy eldöntse mit tegyen. Carney szerint az Obama-adminisztráció nem köti határidőhöz az ezt firtató vizsgálatokat. Mint mondta, Szíriában a vegyi fegyverek többsége továbbra is a damaszkuszi kormány birtokában van, kormánya pedig „erősen szkeptikus” azokkal az állításokkal kapcsolatban, hogy vegyi fegyvereket az ellenzéki erők vetettek be.