ENSZ: használtak vegyi fegyvereket Szíriában
Az emberi jogokat sértő harci cselekmények kivizsgálására létrehozott ENSZ-bizottság négy olyan támadást elemzett, amelyek során feltételezhetően vegyi fegyvereket vetettek be. Azt azonban nem tudták megállapítani, hogy melyik fél felelős a márciusi és áprilisi esetekért, ahogy azt sem, hogy pontosan milyen anyagokat használtak a harcok során. Paulo Pinheiro, a vizsgálóbizottság elnöke Genfben elmondta, hogy összesen 430 interjút készítettek szemtanúkkal – áldozatokkal, menekültekkel, orvosokkal –, de mást nem árult el a bizonyítékokról.
A vizsgálat eredményei még mindig nem döntőek, ezért a bizottság szerint nagyon fontos, hogy egy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár által kinevezett szakértői csapat is tovább kutasson a bizonyítékok után, mégpedig a helyszínen, Szíriában. Korábban a szír rezsim belement, hogy a szervezet az országban vizsgálódjon, de csak Aleppo környékére akarták beengedni a szakembereket. Az ENSZ azonban több helyszínt is át akart vizsgálni, a szír vezetés ebbe már nem ment bele.
Bassár el-Aszad szír elnök és az ellene harcoló csoportok egyébként egymást vádolják a vegyi fegyverek bevetésével. Korábban Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is megszellőztette, vannak bizonyítékaik arra, hogy Szíriában vegyi fegyvert alkalmazhattak. Május elején a bizottság egyik tagja, Carla del Ponte egy rádióinterjúban azt mondta, hogy a felkelők szarin nevű idegmérget vetettek be a Szíriában, ugyan erről megdönthetetlen bizonyítékaik nincsenek. Arra utaló jeleket viszont, hogy a kormányerők vegyi fegyvert használtak volna, az ENSZ-bizottság nem talált.
A most közzétett 29 oldalas jelentés szerint Szíriában „a brutalitás új szintre lépett”, az emberi jogok megsértése, a háborús bűnök és az emberiesség ellen elkövetett bűntettek egyre gyakoribbak. A szír vezetőket szerintük felelőssé kell tenni amiatt, hogy városokat bombáznak és civileket végeznek ki. A kormánypárti csapatokat és milíciákat a jelentés kínzással, gyilkossággal és nemi erőszakkal vádolja – írja a Reuters.
A dokumentum azonban megjegyzi, hogy – gyakran „látványtárgyalásokat” követően – a felkelők is gyilkoltak már civileket és katonákat. Az Aszad-rendszer ellen lázadók veszélyeztetik a civil lakosságot, főleg azzal, hogy katonai célpontot jelentenek a civilek lakta területeken. Habár az általuk elkövetett erőszakos cselekedetek mértéke és kegyetlensége nem fogható a kormánycsapatok tetteihez.
A vizsgálóbizottság arra szólítja fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy garantálják, a felelősök az igazságszolgáltatás elé fognak kerülni. A jelentés készítésének időszakában – januártól májusig – összesen 17 tömegvérengzés történt, amelyeknek sok gyerek és nő is áldozatul esett. Ilyen mészárlás volt nemrég Baidában és Baniaszban, ahol a vérfürdő egyértelműen a kormányhű erőkhöz köthető.
A 2011 márciusában kirobbant szír konfliktus során eddig több mint nyolcvanezren haltak meg.