Az ENSZ szerint vegyi fegyvert vetettek be a szír felkelők

Arra viszont nincs bizonyíték, hogy a kormányerők szarint használtak volna az ellenzékkel vívott harcokban – jelentette ki Carla del Ponte, a világszervezet Szíriát vizsgáló független bizottságának az egyik vezetője.

Vegyi fegyvert, a szarin nevű idegmérget vetettek be a Szíriában Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló ellenzéki erők – jelentette ki egyik vasárnapi rádióinterjújában Carla del Ponte volt ICTY-főügyész, a Szíriát vizsgáló független ENSZ-bizottság egyik vezetője. Del Ponte azt mondta, az áldozatok tanúvallomásai alapján fennáll a „megalapozott” gyanú, hogy az ellenzék szarint vetett be a harcokban, de erről „megdönthetetlen” bizonyítéka a testületnek még nincs. Arra utaló jeleket, hogy a kormányerők vegyi fegyvert használtak volna, az ENSZ-bizottság egyelőre nem talált – tette hozzá a svájci olasz rádiónak nyilatkozó politikus asszony. Del Ponte arról nem beszélt, hogy a szarint Szíria melyik területén és mikor vetette be az ellenzék, csak annyit mondott, a bizottságának még több vizsgálatra van szüksége. „Nincsenek jófiúk és rosszfiúk. Számomra ők mind rosszak. Mind a két oldal követ el háborús bűnöket” – zárta Del Ponte az interjút.

Az ENSZ a Del Ponte-féle bizottságot 2011 augusztusában hozta létre az emberi jogokat sértő harci cselekmények vizsgálatára. Azóta alapítottak egy másik bizottságot is, amelyik kifejezetten a vegyi fegyverek bevetését vizsgálja. Hírszerzési információkra hivatkozva korábban Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter és a brit külügyminisztérium is tett bejelentést arról, hogy Szíriában a kormányerők vetettek be szarint az ellenzéki egységekkel szemben, de minden kétséget kizáró bizonyítékkal erre nézve még senki nem állt elő. Az Egyesült Államok és szövetségesei már többször jelezték, a vegyi fegyverek bevetése jelenti azt a határt, amelyet Szíria nem léphet át a nyugati beavatkozás kockázata nélkül. Barack Obama amerikai elnök személy szerint úgy fogalmazott, a vegyi fegyver bevetése „változtat a játékszabályokon”, a washingtoni demokrata kormányzat pedig az Aszad-rezsimmel kapcsolatban megfogalmazott gyanú miatt a szír ellenzék felfegyverzésén gondolkodik. Ennek eddig az egyik nagy akadálya a félelem volt, hogy az amerikai fegyverek az ellenzéki körökben jelen lévő szélsőséges iszlamisták kezébe kerülnek. Damaszkusz hazugságot kiáltva tagadja, hogy vegyi fegyverekhez folyamodott volna az ellenzékkel szemben.

Ezzel párhuzamosan a Reuters írta meg, hogy Izrael nem szólt az amerikaiaknak arról a vasárnapi támadásról, amelyben az izraeli légierő egy Damaszkusz melletti katonai kutatóközpontra, Dzsamrajára mért csapást. A brit hírügynökségnek egy amerikai hírszerzési tisztségviselő Izrael említése nélkül annyit árult el, hogy Washingtont senki nem figyelmeztette a támadásra. Izrael általában nem érzi a szükségét annak, hogy értesítse az Egyesült Államokat az elindítandó támadásairól, és többnyire csak akkor szól, amikor egy-egy akció már folyamatban van. Ez az amerikaiaknak most azért nem tetszik túlságosan, mert a vasárnapi előtt Izrael két nappal már hajtott végre légitámadást Szíriában egy konvoj ellen, amelyik állítólag Fateh-110 típusú rakétákat szállított a libanoni síita szélsőséges szervezetnek, a Hezbollahnak, és az Egyesült Államokban egyre többen tartanak attól, hogy a kiemelt közel-keleti szövetségest beszippantja a szír konfliktus. (Ellenzéki források szerint a vasárnapi izraeli légitámadásban 15 szír katona halt meg, több tucatnyi sorsa pedig nem ismert.) Egy Reutersnek nyilatkozó nyugati forrás szerint ahogy a vasárnapi, úgy a pénteki izraeli támadásnak is néhány Fateh-110 szállítmány volt a célpontja Dzsamrajában és két környékbeli katonai támaszponton. A Fateh-11 iráni fejlesztésű rakéta; a legutóbbi, tavaly bemutatott generációjának 300 kilométeres hatótávolsága van.

Bár a két légicsapással Izrael inkább a Hezbollah nagy regionális támogatójának, Iránnak üzent, nyilván nyomást gyakorol velük az Egyesült Államokra is, amiről már a befolyásos republikánus szenátor és volt elnökjelölt, John McCain beszélt a Fox Newsnak. Obama szóhasználatát átvéve McCain olyan amerikai fellépésre tett javaslatot, amely „megváltoztatja a játékszabályokat”: szerinte Szíriában biztonsági zónát kell kiépíteni, hogy ezen keresztül fegyverekkel lássák el az ellenzéki erőket – anélkül, hogy egy amerikai katona is szír földre lépne. „A Hezbollah befolyása napról napra nő, Szíriába egyre csak áramlanak be a szélsőségesek, a helyzet egyre kényesebbé válik” – érvelt McCain az amerikai beavatkozás mellett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.