„Szégyen” lesz, ha Hóman szobrot kap
Az Eleven emlékmű mozgalom szerint Cser-Palkovics „látszólag elhatárolódik az emlékmű gondolatától, valójában épp az ellenkezőjét mondja annak, aminek a nyugati civilizáció és az emberi és polgári jogokon alapuló demokratikus jogállam hívei örülhetnének”. A nyílt levél szerint a polgármester „azzal érvel, hogy a szobor támogatásának visszavonásával csupán úgymond »a helyi közösséget...menti meg«. De ki fenyegeti »a fehérvári polgárokat«? Kitől kell Önnek megvédenie »az ő munkahelyeiket, közös otthonunknak tekintett városunkat«? Ön egyértelműen fogalmaz: elsősorban »a méltatlan budapesti és nemzetközi támadások sorozatától«, »a minden eszközt felhasználó, a demokrácia keretein túlmutató nyomásgyakorlástól«. Azoktól, akik »kizárólag politikai érdektől vezérelve, toleranciát hazudva Székesfehérvárra a gyűlölet és az szembenállás kultúráját próbálják importálni«. Ön tehát voltaképp csak a túlerő »zsarolásának« enged, amikor városvédőként megértést kér a véleménynyilvánítás szabadságában és önrendelkezésében megsértett lokálpatrióta civilektől. Akiket nem áll módjában tervük végrehajtásában meggátolni, csupán belátásukban bízik, amikor arra kéri őket, alkalomadtán »anyagi lehetőségeik szerinti módon és időben« fizessék vissza az amúgy megérdemelt közpénzt”.
„Eddig nem tudtuk, hogy Magyarországon bármely civil szervezet akkor és annak állít szobrot közterületen, amikor és akinek akar. Úgy tudtuk, az érvényes jog szerint az önkormányzat kizárólagos joga, hogy történeti, politikai, esztétikai, városképi és egyéb szempontok alapján eldöntse, hogy milyen szoborállítási kezdeményezésnek ad zöld utat.” A levél szerint a polgármester és politikai szövetségesei szégyene lesz, „ha 2015-ben, Európa szívében olyan politikus kap emlékművet, aki a két világháború között faji polgárháborút szított, aki vezérszerepet játszott a zsidótörvények kezdeményezésében és folyamatos szigorításában, aki közvetve Fehérvár lakosságának csaknem 10 százalékát terelte a borzalmas megsemmisülés felé és aki a végsőkig kitartva Hitler mellett tagja maradt a nyilas parlamentnek is” – áll a levélben, amelyben arra kérik a polgármestert, hogy „ha egyszer belátta a Hóman-emlékmű tarthatatlanságát, hagyja abba a kettős beszédet és haladéktalanul kezdeményezze a szoborállítást támogató közgyűlési határozat visszavonását, vagyis jog szerinti hatalmával élve egyértelműen akadályozza meg a felállítást”.
A Fejér Szövetség adománygyűjtésbe kezdett, hogy így pótolják az állami támogatás visszavonása miatt hiányzó összeget, illetve döntöttek arról is, hogy megszervezik a szobor önkéntes polgári védelmét.