Elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy egyesek, „kizárólagosan politikai érdektől vezérelve, toleranciát hazudva Székesfehérvárra a gyűlölet és szembenállás kultúráját próbálják importálni”.
Nem adnak helyet antiszemita és bármely szélsőséges nézeteknek, keményen fellépnek ezek ellen – hangsúlyozza Cser-Palkovics, megismételve: a szobrot egy civil szervezet kezdeményezte és készíttette, így annak sorsáról is neki van joga szabadon dönteni.
Csütörtökön este a polgármester találkozott a Hóman Bálint Alapítvány vezetőjével. Az „ország és a város érdekeit szem előtt tartva” kérte, hogy gondolja át a szobor felállítását.
Mindez – derül ki a közleményből – nem jelenti azt, hogy a polgármester bármiben változtatott volna álláspontján. Továbbra is elítéli Hóman Bálint országos politikai tevékenységét, a második világháború alatti szerepvállalását, de elismeri azt a „máig ható városépítő tevékenységet, amelynek eredményeként iskolák és kulturális intézmények épültek, valamint ma is működő ipari üzemek létesültek”. (Az önkormányzat azt követően támogatta a szoborállítást, hogy a bíróság posztumusz felmentette Hómant.)
|
Cser-Palkovics András Mediaworks |
A történelem nem fekete vagy fehér, a történelem alakjai nem kizárólagosan rosszak vagy kizárólagosan jók. Annak az ideának a hívei vagyunk, hogy a történelmünket értékelni és arról beszélni kell, a rosszat, a bűnt mondjuk ki és ítéljük el, az értéket viszont mutassuk be – olvasható a sajtónyilatkozatban.
„Biztosan lesznek, akik meghátrálásnak tekintik ezt a nyilatkozatot, esetleg úgy gondolják, hogy engedtünk a zsarolásnak. Én azonban úgy látom, hogy a fehérvári polgárokat, az ő munkahelyeiket és közös otthonunknak tekintett városunkat csak úgy tudjuk megvédeni a nyomásgyakorlás különféle formáitól, ha azt kérjük a szobrot állíttató civilektől, hogy fontolják meg szándékukat” – írja Cser-Palkovics.
Ha a Hóman Bálint Alapítvány úgy dönt, mégis felállítja a tervezett alkotást (amihez egy demokráciában joga van), akkor Székesfehérvár önkormányzata nevében a polgármester kéri, hogy a közpénzt, amit az államtól és az önkormányzattól kapott – anyagi lehetőségei szerinti módon és időben – fizesse vissza a civil szervezet, „ezzel mentesítse a várost és az országot a méltatlan támadásoktól”.
Van úgy, hogy az idealizmussal szembejön a világ valósága. De Székesfehérvár csak egy van. És egynek is kell maradnia! – zárul Cser-Palkovics András sajtónyilatkozata.
Kováts Gábor, az alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön azt mondta lapunknak, hogy jövő hét kedden sajtótájékoztatót tart Székesfehérváron, és akkor jelenti be, hajlandó-e visszavonni a kezdeményezést. A polgármester közleményének ismeretében újra felhívtuk, de az alapítvány vezetője a keddi bejelentésig továbbra sem kíván érdemben nyilatkozni.
Vasárnapra a Mazsihisz (Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége) és a székesfehérvári hitközség hanukaünnepséget hirdetett a Bartók Béla térre, ahol a terv szerint Hóman szobra állna. Heisler András, a Mazsihisz elnöke a Népszabadságnak elmondta: üdvözli a polgármester kezdeményezését, amelyben felszólítja az alapítványt, hogy álljon el szándékától. A vasárnapi hanukaünnepséget ettől függetlenül mindenképpen megtartják Székesfehérváron. Heisler reméli, lesz még olyan nyilatkozat is, amely deklarálja: Hóman Bálintnak sehol Magyarországon nem kívánnak szobrot állítani.
A székesfehérvári képviselő-testületnek is lesz módja kihátrálni a botrányból: jövő pénteken szavaznak ugyanis arról az MSZP, a DK és az Együtt által benyújtott közös indítványról, hogy az önkormányzat helyezze hatályon kívül korábbi döntését, és utasítsa el Hóman Bálint szobrának felállítását.