|
Heisler András Veres Viktor / Népszabadság/archív |
A Mazsihisz elnökeként Heisler minden évben ott volt a Nyugati téri eseményen. Idén vallási, gazdasági és személyi konfliktusok miatt különösen feszült a viszony a Mazsihisz és az EMIH között. Heisler András a Népszabadságnak azt mondta: bár ő is látta saját nevét a programban, nem emlékszik rá, hogy visszaigazolta volna részvételi szándékát. Annyi biztos, hogy a székesfehérvári hanuka miatt, amely a neológ zsidó közösség ünnepi rendezvénye, egyúttal a tervezett Hóman-szobor elleni tiltakozás helye, a Nyugati térre semmiképpen nem tud elmenni.
A fehérvári szoborterv ellen pár hete nyilatkozatot adott ki a Szépírók Társasága, ehhez a kezdeményezéshez mintegy húsz civil szerveződés csatlakozott. A Szépírók Társasága és a Beszélő a fővárosban, az Eleven Emlékmű pedig a minap Székesfehérváron szervezett beszélgetést a Hóman-ügyről.
Komoróczy Géza professzor az Élet és Irodalomban jelentékeny történésznek nevezte Hóman Bálintot, de hangsúlyozta: miniszterként személyesen is részt vett a zsidótörvények kidolgozásában, helyeselte ezeknek a törvényeknek az elveit, erkölcsi felelősség terheli az aljas megkülönböztetésekért, a gyilkos politikáért. Annak az embernek – írta –, aki még 1944 végén is kitartott a nyilas kormány mellett, sehol és soha ne legyen szobra az országban.
Ugyancsak tiltakozott Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke, valamint négy demokrata és négy republikánus amerikai képviselő is. Lauder és a képviselők Orbán Viktor miniszterelnök fellépését sürgették, külön kifogásolva, hogy a tervezett szoborállítás minisztériumi és önkormányzati támogatással valósulna meg.
A Fideszhez köthető újabb közéleti vihar ellenére Frölich Róbert országos főrabbi lapunknak adott interjújában jónak minősítette a kormány és a Mazsihisz kapcsolatát. Heisler András múlt héten Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára társaságában látogatott meg több zsidó szervezetet Kanadában: a hírekből az jött le, hogy a vendéglátók pozitív módon beszéltek a magyar kormányról.
Heisler András kérdésünkre közölte, hogy számos területen valóban jó a kapcsolat a kormánnyal, de az emlékezetpolitika továbbra is a kivételek közé tartozik. Kanadai útjuk során – mondta – a kormány és a Mazsihisz között kialakult kooperációk bemutatása mellett minden fórumon szóba hozta az emlékezetpolitikai nézetkülönbségeket is. A Hóman-szobor ötletét Heisler korábban több magyarországi nyilatkozatában is elfogadhatatlannak nevezte, a kormány képviselőjével folytatott közös tárgyalásain sem rejtette véka alá véleményét.