Robbanást rögzített a lezuhant orosz gép fekete doboza
A repülési adatokat rögzítő fekete doboz (Flight Data Recorder) vizsgálata és a pilótafülkében rögzített hangok (Cockpit Voice Recorder) azt jelzik, hogy műszaki téren és a pilóták közötti beszélgetésben is "minden rendben volt" a repülés 24. percéig, amikor is mind a két fekete doboz hirtelen abbahagyta a működését. Ez pedig annak a jele, hogy nagyon hirtelen történt, robbanásszerű volt a kabinnyomás csökkenése - közölte egy meg nem nevezett forrás az AFP hírügynökséggel.
A forrás szerint nagyon valószínűtlennek tűnik, hogy technikai meghibásodás vagy tűz okozott robbanást, mert a jelzőberendezések szinte biztosan jeleztek volna valamit, mielőtt leálltak, és a pilóták is utaltak volna rá.
Ilyen okokból "elvileg lehetséges egy véletlenül és hirtelen bekövetkezett robbanás, de a valóságban nagyon kicsi a valószínűsége" - vélte a forrás, aki szerint egy repülőgép olyan hirtelen nem áll le repülési magasságban, mint ahogy azt az adatok mutatják, kivéve, ha hirtelen robbanás történik.
A témával foglalkozó internetes oldalak szerint a kabinnyomás robbanásszerű csökkenése kevesebb mint fél másodperc alatt következik be, azonnali károsodásokat okozva a tüdőben és a repülőgép szinte azonnali szétesését eredményezve. Ezzel magyarázható, hogy a roncsok és a holttestek nagyon kiterjedt térségben szóródtak szét a Sínai-félszigeten.
Egy légügyi szakértő szerint a kábelek, amelyek a repülés adatait rögzítő jelzőszerkezeteket kötötték össze a berendezés különböző részeivel, azonnal leszakadtak, a fekete dobozok ezért "némultak el" azonnal a robbanás után.
A France2 közszolgálati televízió értesülése szerint a fekete dobozok vizsgálatának eredményét szombaton tervezik hivatalosan bejelenteni az egyiptomi hatóságok.
A Kogalimavia légitársaság Sarm es-Sejkből Szentpétervárra tartó Airbus-321-es repülőgépének tragédiáját Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is terrormerényletnek véli. Philip Hammond brit külügyminiszter már csütörtökön azt nyilatkozta, „jelentős eséllyel” robbanószerkezet felel a történtekért, amely a repülőgép fedélzetén lépett működésbe.
Pénteken egy egyiptomi tisztviselő is azt nyilatkozta az ABC-nek, hogy egy bombarobbanás a "legvalószínűbb forgatókönyv", és noha ezt hivatalosan Moszkva nem ismerte el, pénteken Oroszország is bejelentette, hogy felfüggeszti a légi járatokat Egyiptomba. A döntés alapján arra lehet következtetni, ők is hajlanak arra, hogy a Sarm es-Sejkből Szentpétervárra tartó Airbus-321-es repülőgép szombaton bombamerénylet áldozata lett.