Orbánt már ellenségnek tartják Romániában
Ponta hétfőn a székelyzászló-botrány kapcsán szólalt meg a román sajtó előtt. Mint elmondta, nem akar a parlament helyett nyilatkozni az ügyről, de szerinte addig semmilyen probléma nincs Magyarország és Románia között, amíg a román hatóságok és a romániai magyar kisebbség között nem támadnak gondok. „A Fidesz kampányérdekből lépett, és nem érdekli, hogy mi történik Romániában, az sem, hogy mit csinál a magyar közösség Romániában. [A magyar kormányt és a Fideszt] az érdekli, hogy szavazatokat nyerjenek a magyarországi választásokra” – idézte a manna.ro romániai magyar hírportál Pontát, aki ezután egy belpolitikai oldalvágással Traian Basecu elnökre és a mögötte álló demokrata liberálisokra (PDL) is rátámadt. „Amikor a Fideszről és Orbán Viktorról beszélünk, akkor nem felejthetjük el azt sem, hogy beszéljünk a PDL-ről és Traian Basescuról. Az Európai Néppártban (EPP) Anca Boagiu (az EPP egyik alelnöke – a szerk.) Orbán Viktor kollégája. Ők javasolták Tőkést az Európai Parlament alelnöki tisztségére, tehát barátok. Ne felejtsük el, hogy ki barátkozik Románia ellenségeivel” – fejtegette a román kormányfő. Szerinte a PDL-nek a Fidesz barátjaként meg kellene mondania, székelyzászló-botránynak semmi köze Európához és a 21. századhoz.
A diplomáciai viszály másfél hete tört ki Magyarország és Románia között, miután Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára „szimbolikus agressziónak” nevezte, hogy a Hargita megyei hatóságok tiltják a székely zászlókat a középületeken. Ponta erre válaszul jelezte, Románia nem kér a magyarországi leckéből, Titus Corlatean román külügyminiszter pedig kiutasítással fenyegette meg Füzes Oszkár magyar nagykövetet – a Népszabadság korábbi munkatársát –, „ha nem tér vissza mandátuma keretei közé”: Füzes egy román hírtelevízióban mondta, hogy Magyarország támogatja a magyar közösség autonómiatörekvéseit, és jó lenne, ha Románia többnemzetiségű államként határozná meg magát a tervezett alkotmánymódosítási folyamat során. A nagykövetet – akinek Corlatean szerint még egy dobása van a kiutasításig – Bukarestben bekérették a külügyminisztériumba, Magyarországon pedig egyre több polgármesteri hivatalra és középületre tűzték ki a székely zászlót szolidaritásból a Székelyföldön élőkkel. (A székely zászló megjelent már többek között Budapesten a III., IV., VII., XIV., XVII., XVIII., XXI. és XXII. kerület, valamint Gyöngyöspata, Diósd, Eger, Siófok, Barcs, Rakamaz, Tata, Somogyvár, Szombathely, Tököl, Vác és Cegléd önkormányzati épületein.) Pénteken az Országházra is kitűztek egy égszínkék-arany lobogót; a gesztust Bukarestben provokációként ítélték el a gesztust, és Corlatean jelezte, hogy a bukaresti parlamenttől vár válaszlépést vár az ügyben. Erről a válaszlépésről hétfőn döntött is a törvényhozás, amelynek az épülete előtt ezután minden helyi közösség zászlaját felsorakoztatják – beleértve a székely zászlót is.
Az Orbán-kormány részéről Németh korábban egyébként azt hangoztatta, hogy Bukarestben félreértenek valamit, és kötelesség támogatni az autonómiát, ha a határon túliak kérik. Ennek kapcsán Kelemen Hunor, az Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke pénteken Budapesten, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma ülésén köszönetet mondott a szolidaritásért a közösségi szimbólumokkal kapcsolatosan, de egyúttal „tiszteletteljesen” felkérte a magyar politikai élet szereplőit, hogy a segítségnyújtásról lehetőleg konzultáljanak az erdélyi magyar érdekképviselettel. „Nem árt, ha tudjuk, hogy segítség érkezik, nem árt, ha szólnak nekünk, hogy kapaszkodjunk meg, mert a mi ügyünk mellé állnak” – mondta Kelemen a szövetség közleménye szerint.
Romániában vannak hangok, amelyek nyugalomra intenek, mondván, ugyanúgy, ahogy Németország és Spanyolország tartományaiban a helyieknek, úgy Székelyföldön a székelyeknek is joguk van használni a saját szimbólumaikat.
Ami Ponta Basescuval kapcsolatos vádjait illeti, a román államfő állítólag beszélt Orbánnal a botrányról a közelmúltbeli brüsszeli EU-csúcson. Romániában nagy feltűnést keltett, hogy a diplomácia feszültség közepette a két politikus vidáman nevetgél a csúcson „Valóban nevettem, de azt mondtam: csak óvatosan a zongorával a lépcsőházban, óvatosan a nacionalizmussal. Orbán Viktor nagyon pozitívan reagált, szerinte is önmérsékletre kell intenünk a feleket" - számolt be a beszélgetésről később Basescu. Román sajtóvélemények szerint a székelyzászló-botrány nem csak az Orbán-kormány szavazathajhászatának, hanem Bukarestnek is kapóra jön, el lehet vele terelni ugyanis a figyelmet adóemelésekről, a földgáz drágulásáról és az egyháznak adott költségvetési pénzekről.