Egyiptom keményen lecsap a terrorizmusra - és a szólásszabadságra
Az új jogszabályok különleges bíróságokat állítanak fel és további mentességet biztosítanak a jogi következmények alól a hadsereg és a rendőrség erőszakot alkalmazó tagjainak. Egyúttal halálbüntetés kiszabására is lehetőséget biztosítanak bárkivel szemben, akit bűnösnek találnak terrorista csoport létrehozásában vagy vezetésében – számol be a BBC.
Emberi jogi csoportok szerint az intézkedéseket el-Sziszi arra fogja használni, hogy elhallgattassa az őt bírálókat.
Az elmúlt két évben Egyiptom az egyre intenzívebben tevékenykedő szélsőséges iszlamista csoportok szorításába került, akiknek célja el-Sziszi kormányának megdöntése.
Az elnök júniusban, az egyiptomi főügyész halálát követően ígért keményebb fellépést. Hisám Baraka az autókonvoját ért pokolgépes merényletben vesztette életét június 29-én.
A hétfőn bemutatott új jogszabályok értelmében a terrorizmussal gyanúsított fegyveresek ügyét gyorsított eljárásban tárgyalnák a különleges bíróságok. A katonai csoportokhoz csatlakozókat akár 10 év szabadságvesztésre is ítélhetik.
A terrorista szervezetek anyagi támogatásáért is életfogytig tartó (25 év) börtönbüntetés jár. Az erőszakra felbujtás vagy a terrorista üzeneteket terjesztő honlapok létrehozása öttől hét évig terjedő szabadságvesztéssel jár.
Azokat az újságírókat, akik a hivatalos jelentéseknek ellentmondó adatokat közölnek a fegyveres támadásokról, 200 000-500 000 egyiptomi fontra (7-18 millió forintnak megfelelő összeg) büntethetik. A törvény eredeti tervezete még két év börtönbüntetés kiszabását tette lehetővé, azonban ez hazai és nemzetközi körökben is tiltakozást váltott ki.
A múlt héten az Amnesty International arra figyelmeztetett, hogy az új szabályozás olyan mértékben kiterjeszti a hatalmat, ami csak rendkívüli állapot idején megszokott. Az intézkedésekkel gyakorlatilag megszüntetné a véleménynyilvánítás szabadságát, a békés gyülekezés és egyesülés jogát.