Haiti összedőlt 'hétköznapjai'
Szakemberek szerint több mint kétszáz éve nem volt ilyen nagy erejű földrengés a karibi térségben, és 2000 óta sehol az amerikai földrészen. A 7,0-es erősségű rengés központja a tízmillió lakosú karibi szigetország belsejében volt, alig 16 kilométerre a fővárostól, és mindössze tíz kilométeres mélységben.
A földrengést követően az egész világ megmozdult Haiti megsegítésére. Barack Obama elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok 100 millió dollárt költ az azonnali segélyakcióra. „Nem fognak benneteket cserben hagyni, a világ veletek van" - üzente Obama Haiti népének. A többi felajánló között nemzetközi szervezetek, magánszemélyek is vannak, Lance Armstrong, az amerikaiak hétszeres Tour de France-győztes kerékpárosa például 250 ezer dollárt juttatott a földrengés károsultjainak. Érkeztek segélyszállítmányok egyebek között Brazíliából, Oroszországból, Franciaországból, a szomszédos Dominikai Köztársaságból pedig közúton indultak el a szállítmányok.
A hírességek
Az amerikai félteke legszegényebb országa Haiti, ahol az egy főre jutó évi jövedelem 660 dollár, ötven munkaképes lakosnak csak egynek van tartós, legális munkája. Az átlagéletkor 52 év, miközben a lakosságnak csaknem fele 18 évnél fiatalabb, közülük kevesebb, mint fele jár iskolába. A lakosság alig harmada jut orvosi ellátáshoz. A sziget erdőinek 98 százalékát kiirtották, az ültetvények termékei keveset hoznak, hatalmas az államadósság. Milliók fennmaradása a külföldi segélyszervezetek adományaitól, és azoktól a haitiaktól függ, akiknek sikerült az Egyesült Államokba menekülnie.
Brad Pitt, Angelina Jolie, Ben Stiller, Oprah Winfrey és Wyclef Jean énekes is azon hírességek között szerepel, akik azonnali segítséget sürgettek a katsztrófa sújtotta áldozatoknak. A Pitt házaspár egymillió dollárral járult hozzá, hogy a nemzetközi szervezet sürgősségi orvosi ellátást tudjon létrehozni a térségben. Pitt közleményében arról beszélt, hogy kritikusnak tartják a gyors, megfelelő reagálást, és hasonló véleményt fogalmazott meg a Twitteren Stiller, Paris Hilton, Lindsay Lohan, Adam Lambert és Ryan Leslie is.
Az Egyesült Államok Obama vezetésével hozzálátott, hogy két nappal a földrengés után átvegye Haitin a mentési munkálatok irányítását - katonák ezreinek és segélyszállítmányoknak a helyszínre küldésével -, és helyreállítsa a rendet a jobb időkben is működési gondokkal küzdő szigetországban. Hillary Clinton azt mondta: "... az Egyesült Államok megpróbálja biztosítani a hatalmat, helyreállítani a kormányzást és hozzálátni ahhoz, amit egy kormánynak kell általában tennie az újjáépítéshez".
Magyarország 100 ezer euróval (kb. 27 millió forint) segítette a földrengés sújtotta Haitit. Bajnai Gordon miniszterelnök a Jean-Max Bellerive-nek, Haiti miniszterelnökének írt táviratában őszinte együttérzéséről biztosította Haitit.
Éhség és erőszak
Alig egy héttel a katasztrófa után már eltemettek hétezer áldozatot, de közben úttorlaszokat kezdtek emelni holttestekből Port-au-Princen utcáin, tiltakozva a segélyek késése miatt. A Time magazin fotósa, Shaul Schwarz legalább két ilyen hullarakást látott. Ahogy elmondta, "elkezdték lezárni az utakat holttestekkel, komisszá válik a helyzet, az embereknek elegük van abból, hogy nem kapnak segítséget".
A kialakult helyzet valóban a lázadás közelébe sodorta az eseményeket. Egyre türelmetlenebbek lettek az emberek, ivóvízre és élelmiszerre vadásztak. Fiatalok nádvágó késsel járták a várost. Hiába érkeztek két nap múlva az első repülőgépek a segélyszállítmányokkal, a kiosztás csak lassan haladt, miközben több élelmiszerraktárt is megdézsmáltak. Port-au-Prince több börtönépülete is megrongálódott, négyezer rab megszökött. Nelson Jobim brazil védelmi miniszter azt nyilatkozta: mindaddig a lázadás veszélye áll fenn, amíg az emberek éhesek, szomjasak és nincs fedél a fejük fölött.
Port-au-Prince-ben aztán összecsapásokba torkollott a fosztogatás, ahol egy kisebb utórezgés pánikot okozott. Csaknem ezer ember esett egymásnak: a kövekkel, késekkel, jégcsákányokkal és kalapácsokkal felfegyverkezett fosztogatók valóságos csatát vívtak, hogy megkaparinthassák az összeomlott házak, üzletek javait.
Segítség mindenhonnan
A Music Television eközben jótékonysági műsort szervezett, amelyben több mint negyven híresség vállalta a szereplést, azzal a céllal, hogy "megmutassák a Haitin élőknek, az egész világ figyel rájuk". Madonna 250 ezer dolláros csekket töltött ki a Partners for Health számára, Tiger Woods 3 millió dollárért egy mobil kórházat küldött, Gisele Bündchen brazil szupermodell pedig másfél millió dollárt adott a Vöröskeresztnek.
Egy hét múlva a Baptista Szeretetszolgálat már második, négytagú egészségügyi csoportja érkezett Haitibe. Mentőcsapataik folyamatosan dolgoztak, az egyik csoport Port-au-Prince-ben, egy klinikán éjjel is végzett műtéteket, a másik csoport mozgó mentőként a főváros peremkerületeit járta. Szilágyi Béla, a Szeretetszolgálat főigazgatója azt mondta, ilyen tragikus helyzetet még nem látott, pedig már tíz éve vesz részt hasonló mentésekben világszerte. Szerinte azért nagy a baj, mert Port-au-Prince-ben teljesen összeomlott a közigazgatás. Nincs elég benzin az autókhoz és nem működnek a telefonvonalak. Később a baptista, majd a református szeretetszolgálat után a magyar kormány is egészségügyi mentőalakulatot küldött Port-au-Prince-be. A héttagú, önkéntes orvosokból álló mentőcsapat tíz napot segített a rászorulóknak.
A Világbank is reagált az eseményekre: öt évre felmentette Haitit a nemzetközi pénzintézettel szemben fennálló 38 millió dolláros adósságának törlesztése alól. Egyébként már a földrengés másnapján közölte, hogy további 100 millió dolláros segélyt nyújt az országnak.
Tíz nappal később
A halálos áldozatok száma - tíz nappal a rengés után - már meghaladta a 110 ezret. A fővárosban befejezték a túlélők utáni kutatást, a nemzetközi mentőalakulatok 132 túlélőt mentettek ki a romok alól.
A tragédia után két héttel a Pannon, a T-Mobile, a T-Home és a Vodafone által közösen indított segélyvonalra már 240 ezer hívás és sms érkezett (jelenleg 360 ezer - a szerk.), ezekből az adományokból mára 72 millió forint gyűlt össze, amellyel a szervezet a mentési munkálatokat segíti. A szolgáltatók január 19-én indítottak segélyvonalat a haiti mentési munkálatok segítésére. A 1749-es számot hívó, vagy az erre a számra a 'HAITI' szót sms-ben küldő ügyfelek 200 forintot adományoznak az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF részére, amit többek között a súlyos ivóvízproblémák megoldására használnak fel. Egy hívás árából a szervezet 100 darab vízfertőtlenítő tablettát tud vásárolni, mellyel 400 liter tiszta ivóvizet biztosíthat a gyermekáldozatoknak. (Az UNICEF Magyar Bizottság a 11705008-20123725 számú számlán is fogad adományokat, közleményben: Haiti.)
Tizenkét nappal a rengés után csak a fővárosban és környékén meghaladta már a 150 ezret is a halálos áldozatatok száma, miközben több ezer holttest feküdt még az épületek romjai alatt.
Az éhség törvényei
Kialakult az éhség szabályrendszere. 1. Az étellopás életveszélyes, a tolvajokat időnként megölik. 2. A gyerekek szerepe is felértékelődik, hiszen ők könnyebben szereznek ételt az egész család számára. 3. A közösségben nem számít, ki hozta az ennivalót, mindent elosztanak, miközben virágzik a kereskedelem a nyúlketrecre emlékeztető bódévárosban, ahol egykor a város főtere volt. Cipőtisztítás és frizurakészítés, szén és szappan, Casino márkájú csokoládé és Comme il faut cigaretták, még új otthonok is a romokból kiásott fából és fémlemezekből - bizonyos árért minden kapható.
A Norvég Külügyi Intézet igazgatója - aki 2003-2006 között az ENSZ Rendkívüli Segélynyújtási Koordinátora volt - úgy véli, minden súlyos katasztrófa esetében túl nagy hangsúlyt kap a nemzetközi segély, a helyi erőfeszítésekkel, a nemzeti készültség javításával jóformán senki sem foglalkozik. A helyi aktivisták által megmentett ezrekre senki sem emlékszik, a nemzetközi csapatok által megmentettek viszont szalagcímeket kapnak.
A legutóbbi hír szerint egy hónap után is találtak túlélőt. A 28 éves Evan Muncie-t egy piac romjai alól emelték ki, ahol a földrengés előtt rizst árult.