Klinghammert a folyosón várakoztatták

Az általa kidolgozott felsőoktatási stratégiát nem is tárgyalta a kormány, úgy tűnik, az államtitkár megbukott.

Nem tárgyalt a kormány a Klinghammer István államtitkár által kidolgozott felsőoktatási stratégiáról, ehelyett egy a felsőoktatási kerekasztal munkáját értékelő jelentést hallgattak meg tegnap – ezt Giró-Szász András mondta el a Népszabadság kérdésére a kormányszóvivői sajtótájékoztatón, megerősítve ezzel a lapunkban közölt előzetes híradást.

A kormányszóvivő munkatársunk érdeklődésére arról is beszámolt, hogy a „jelentés” meghallgatása után, amelynek Klinghammer volt az előterjesztője, „kérdések fogalmazódtak” meg a kormány részéről több területen, például az egyházi felsőoktatás beillesztéséről, a duális képzés rendszerének erősítéséről, „a szakmunkásképzésből való továbblépés lehetőségeiről. „Több ilyen kérdés fogalmazódott meg, a kormány az illetékes tárcákat megbízta azzal, hogy ezekről a kérdésekről háttértanulmányokat készítsenek. S ha ezek elkészülnek – a kormány reményei szerint még decemberben –, a kabinet ismét tárgyal róluk” – hangoztatta Giró-Szász, aki a tájékoztatón minden további, a felsőoktatási stratégiával kapcsolatos kérdésre ugyanazt válaszolta: azt sem lehet biztosan tudni, hogy a kérdésekre adandó válaszok megszületnek-e decemberben.

„Először várjuk meg, mikor kerülnek ismét a kormány elé” – így reagált a kormányszóvivő arra, hogy mikor kerülhetnek a törvénymódosítások a parlament elé. Arra a kérdésre, hogy mi például a kormány véleménye a Klinghammer István nevével fémjelzett stratégia azon eleméről, amelyik négyszintűvé tenné a felsőoktatási intézmények besorolását, Giró-Szász András még egyszer megismételte: „a kormány egy jelentést hallgatott meg arról, hogy mi történt a felsőoktatási kerekasztal-tárgyalásokon”. A kormányszóvivő ezt ugyan így nem mondta ki, de Klinghammer Istvánnak a kormányülésen vélhetően csak egy „emlékeztetőt” kellett képviselnie a saját stábja által kidolgozott stratégia helyett. A Népszabadság azt is megkérdezte, lehet-e tudni, hogy a felsőoktatási intézmények jövő évi gazdálkodását szabályozó finanszírozási rendeletet mikor terjesztik a T. Ház elé, de Giró-Szász András erre szintén nem válaszolt.

Szimbolikus üzenete volt annak, hogy a sajtótájékoztatón Parragh László, az iparkamara elnöke állt Giró-Szász András mellett és nem Klinghammer István: már nyilvánvaló, hogy valóban elbukott a felsőoktatási kerekasztal szakmai szervezetei által egyöntetűen támogatott, csupán Parragh László által ellenzett stratégia.

Mint azt lapunk többször is megírta, Parragh László a miniszterelnököt kísérő stáb tagjaként Orbán Viktor indiai látogatása alatt „fúrta meg” a Klinghammer-koncepciót, amely nem élvezte minisztere, Balog Zoltán bizalmát sem, sőt. Ahogyan azt megírtuk, az ELTE volt rektorát sokan „a rektorok lobbistájának” tartják az Emminél is. A tegnapi kormányülés közben munkatársunknak egy a „mozgásokat” közelről ismerő forrás úgy értékelte Klinghammer István vesszőfutását, „minden felelős államtitkárnak meg kell fontolnia, hogy a kormány koncepcióját képviseli-e egy ágazat felé, és viszi át, vagy fordítva, egy ágazatot akar képviselni a kormányban. Az utóbbi nem feltétlenül megy, mert akkor nagy erők mozdulnak meg vele szemben.”

Volt, aki azt mondta, az államtitkárnak a kormányülés előtt meglehetősen sokat kellett várakoznia a parlamenti folyosón. De ez – tette hozzá – a véletlen műve is lehetett, hiszen a kormányülésen egy-egy napirendi pont tárgyalása olykor jobban elhúzódik a tervezettnél.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.