Schmuck Andor újabb dobása: tréfát csinál a NENYI-ből
Ma délelőtt mutatja be Schmuck Andor főpolgármester-jelölt (MSZDP-Tisztelet Társasága) az általa Budapestiek Együttműködési Nyilatkozatának hívott dokumentumot (BENYI), hogy ezt követően a Szent István Bazilika mellett megtalálható postán feladja azt Tarlós István (Fidesz), Jávor Benedek (LMP) és Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-jelölteknek; kérve őket a csatlakozásra. A kiáltvány egyelőre titkos, de a Népszabadság megszerezte egy példányát.
A dokumentum tulajdonképpen a második Orbán-kormány által az Országgyűléssel elfogadtatott Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatának egy átírt verziója. Formáját és elnevezését tekintve ugyanis mindenképpen a NENYI-re hasonlít. „Kísértet járja be Budapestet, a populizmus kísértete! 2010-ben, az elmúlt évtizedek annyi szellemi és fizikai megpróbáltatása, a '45-ös bombázások, az '56-os belövések, a megszállás és a magunk mögött hagyott 20 év után Budapest végre visszaszerezheti önbecsülését, gyakorolva az önrendelkezés jogát és képességét" - így kezdődik a Schmuck-féle együttműködési nyilatkozat. A dokumentum szerint a budapesti választás eredménye az egész országra kihatással van, a fővárosiak döntését egész Magyarországnak „el kell ismernie és tiszteletben kell tartania."
A kiáltvány szerint Budapest mindig színes város volt, és most az a veszély fenyegeti, hogy egyszínűvé és unalmassá válik. Ezért - a Schmuck-féle „BENYI" aláírói - elutasítják azt a gondolkodásmódot, mely szerint „csak egy maradhat", és a politikai versengés háborúvá válik. „Nem harcolni, hanem dolgozni akarunk! Közös jövőnk tartóoszlopai ugyanis nem lehetnek mások, mint a közös munka gyümölcseként megszülető közös eredmények. Az ország fővárosa a nemzet olvasztótégelye, olyan hely, amelynek értéke a sokszínűség és az ebben megszülető közös akarat. Ezért Budapest továbbra sem lehet az országot megosztó pártoskodás terepe. Mindannyiunk elemi érdeke az, hogy a különböző politikai erők egy mindenki által elfogadott program égisze alatt tudjanak egyesülni, egyesíteni erejüket, céljaikat, egyesíteni az általuk képviselt választópolgárok közös akaratát, vágyait. Azt, hogy Budapest a lehetőségek városa legyen" - olvasható az iratban.
A Budapesti Együttműködés rendszere ezért pártoktól függetlenül mindenki számára nyitott, annak egyaránt részesei a csepeliek vagy a rózsadombi villák lakói, az angyalföldiek és a kispestiek ugyanúgy, mint a ferencvárosiak - írja a Schmuck-féle BENYI. A főpolgármester-jelölt ehhez saját programját, a Tisztelet és Szolidaritás egy élhetőbb Budapestért címet viselő dokumentumot ajánlja.
A BENYI-t nemcsak Schmuck, de Kapolyi László volt szocialista képviselő, az MSZDP jelenlegi elnöke is ellenjegyezte.
Nem ez Schmuck Andor első figyelemfelkeltő akciója a kampány során. A korábbi szocialista politikus, a Tisztelet Társaságának (TT) jelenlegi ügyvivője a fiatal szavazóréteget sajátos módon, a nevével és a szavazás időpontjára utaló („Október 3. - Mindenkinek el kell menni!") feliratú óvszerrel igyekszik megnyerni. De már forgalomban vannak azokat az autóillatosítók is, amelyeket a fővárosi kereszteződésekben osztogatnak a sofőröknek. A Budapest formájú illatosítón szintén szerepel Schmuck neve, a „tiszta belvárosi levegőért" szlogen mellett.
A főpolgármester-jelölt korábban már tett együttműködési ajánlatot „baloldali" ellenfeleinek. Ebben az javasolta: az LMP, az MSZP és az MSZDP jelölte közül lépjenek vissza azok, akik kevesebb kopogtatócédulát gyűjtenek, így a legtámogatottabb indulhat el Tarlós István ellenében. Az LMP kinevette az ajánlatot („ki az a Schmuck Andor?"), az MSZP pedig felemásan reagált: egyfelől közölték, hogy lehet tárgyalási alap az ötlet, de hozzátették, rájuk nézve veszélytelen az üzlet, mert úgyis Horváth Csaba gyűjti majd össze a legtöbb ajánlást.
Korábban lapunk megírta, hogy Schmuck főpolgármester-jelölti kampánya tulajdonképpen annak előkészítése lehet, hogy ősszel átvegye az MSZDP vezetését a milliárdos Kapolyi Lászlótól.