Hagyó meggondolta magát, nem lesz 'biodíszlet'
Hagyó Miklós mégsem vesz részt a BKV-nál történt szabálytalanságok kivizsgálására alakult fővárosi bizottság szerdai ülésén, de péntekig írásban válaszol a számára feltett 23 kérdésre. Erről a volt főpolgármester-helyettes tájékoztatta az MTI-t, megerősítve korábbi közlését, miszerint semmilyen bűncselekményt nem követett el és áll minden független vizsgálat elé.
Hagyó Miklós levélben értesítette a bizottság elnökét a döntéséről, és arról, hogy a bizottsági eljárásban nem kíván "biodíszletként" szerepelni. A politikus a bizottsághoz írt és az MTI-nek is eljutatott levelében döntését azzal indokolja: a bizottság elnöke kedden olyan nyilatkozatot adott a Duna tévének - amelyről csak este értesült -, amely "megrendítette a bizottság eljárásának tárgyilagosságába vetett hitét". Közölte: az interjú előtt úgy készült, igaz, már nem fővárosi önkormányzati képviselőként, hogy esküje szellemének megfelelően jár el, és részt vesz az ülésen.
Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban többször is jelezte, kész minden objektív vizsgálatot segíteni, amely tisztázhatja a BKV Zrt. körül kialakult helyzetet; ezért is tartotta természetesnek, hogy eleget tegyen a bizottság elnökétől érkezett felkérésnek, amelyben lehetőséget kíván adni, hogy az általa elvégzett munkáról - amely tartalmazza a BKV Zrt. felügyeletének egy részét is - a bizottságot személyesen is tájékoztassa. "Vállalva és elfogadva a bizottság elnökének javaslatát, előre írásban 23 kérdést kaptam, amit a mai bizottsági ülésen kívántam megválaszolni; egészen a tegnapi napig így készültem" - fogalmaz, hozzátéve: politikai, jogi és erkölcsi kötelességének érezte, hogy mindarról, amiről tudomása van, számot adjon a bizottságnak és a nyilvánosságnak. A bizottság elnökének nyilatkozata azonban megváltoztatta eredeti szándékát - írja.
Nem akar biodíszlet lenni
A felvétellel világossá vált számára, hogy a bizottság elnöke olyan "politikailag motivált előfeltevést hangoztat, mely nyilvánvalóvá teszi: nem a bizonyítékokból kíván következtetni a tényekre, hanem ellenkezőleg, a már kész marasztaló ítéletét kívánja egyebek között az én meghallgatásommal legitimálni". "Én azonban nem kívánok olyan bizottsági eljárásban "biodíszletként" szerepelni, amelynek szembetűnő célja nem az igazság kiderítése, hanem egy politikai prekoncepció igazolása" - fogalmaz levelében Hagyó Miklós.
A korábban, a bizottság elnöke által feltett 23 írásbeli kérdést péntekig írásban válaszolja meg, azt valamennyi tag és a sajtó részére megküldi - tudatja. A levélben szól arról is, hogy "felelős baloldali gondolkodóként" a döntéséről tájékoztatta Burány Sándort, az MSZP budapesti elnökét, aki egyetértett vele. "Továbbra is megerősítem: semmilyen bűncselekményt nem követtem el és állok valamennyi valóban független vizsgálat elé. Felelős, esküjéhez hű politikusként viszont nem asszisztálok egy lejárató kampányeseményhez" - fogalmaz. Hozzáteszi: bízik abban, hogy írásbeli válasza mindenki számára lehetőséget teremt a tisztánlátáshoz.
"Szervezett pénzkimentés a BKV-botrány"
György István, a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese, a bizottság elnöke kedden a Duna tévében azt mondta: a BKV-botrány egy a kormánytól induló és a közüzemi cégek vezetőségéig, menedzsmentjéig elérő működési modell, amelynek célja a szervezett pénzkimentés. Balogh Zsolt, a BKV korábbi megbízott vezérigazgatója interjújára hivatkozva azt mondta, Hagyó Miklós neve el is hangzott akkor, amikor a pénzosztásról beszéltek. Ha mindez beigazolódik, akkor az elmúlt 20 évben súlyos tízmilliárdok tűnhettek így el az adófizetők pénzéből - szögezte le György István.
Hagyó csak ürügyet keresett - reagált a volt főpolgármester-helyettes délelőtti, távolmaradását bejelentő közleményére György István a bizottsági ülés utáni sajtótájékoztatón. Hozzátette, Hagyóval töbször beszélt a héten telefonon - legutóbb tegnap -, a volt szocialista politikus pedig minden alkalommal ígéretet tett arra, hogy megjelenik a vizsgálóbizottság előtt. "Ő az egyetlen aktív politikus, aki nem tisztelte meg jelenlétével a bizottságot" - mondta. Úgy vélte, Hagyó
Bőhm András, a BKV-vizsgálóbizottság tagja számított arra, hogy Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes úgy dönt majd, nem megy el a testületi meghallgatására. A liberális képviselő, aki nemrég kilépett a közgyűlés SZDSZ-frakciójából, a vizsgálóbizottság szerdai ülése előtt nyilatkozott újságíróknak. Közölte, nem csodálkozott volna azon, ha Hagyó Miklós még a bizottság elé történő meghívásakor mondta volna azt, hogy nem akar részt venni az ülésen. Azon viszont már meglepődött, hogy Hagyó "most hirtelen" így döntött.
Hagyó távolmaradása nem hátráltatja a bizottság munkáját
Arra a kérdésre, hogy Hagyó távolmaradása nehezíti-e a BKV-s ügyek feltárását, Bőhm András nemmel felelt. Hozzáfűzte: Hagyó Miklós az igazságszolgáltatás munkájában "nyilván" rendelkezésre fog állni. A bizottság dolga az, hogy a fővárosi önkormányzat rendszerét vizsgálják; ezt a munkájukat a szocialista politikus távolmaradása nem fogja hátráltatni - jegyezte meg.
Steiner Pál, fővárosi MSZP-frakcióvezető, a bizottság tagja nem kommentálta Hagyó döntését. Mint az ülés előtt újságíróknak elmondta, Hagyó szerinte világos választ adott, miért marad távol. Nem tartotta furcsának, hogy a volt főpolgármester-helyettes írásban válaszol, mint mondta, ez minden meghallgatott előtt nyitva álló lehetőség. Nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Hagyó vajon külföldön van-e jelenleg. Ha elkészül a bizottság jelentéstervezete, akkor kommentálom az ügyet - tette hozzá.
György István (Fidesz) a testület elnöke szerint a Hagyó által említett nyilatkozatában semmi olyat nem mondott, amellyel prejudikált volna. "Ez egy tíztagú bizotság, Hagyó távolmaradásról szóló közleménye nemcsak nekem, hanem a tesületnek szól" - fogalmazott.
Előzmények
Három évig, tavaly novemberig felügyelte a BKV-t a volt szocialista politikus, a közlekedési vállalatok körüli botrányok miatt minden tisztségéről, listás helyéről lemondott, csak - mentelmi joggal járó - országgyűlési mandátumát tartotta meg.
Hagyót a BKV volt vezérigazgatója, Balogh Zsolt a Magyar Nemzetnek adott interjúban egyebek mellett azzal vádolta, hogy évi 15 milliós tagdíjat kért, illetve Balogh állítása szerint csak rajta keresztül mintegy hetvenmillió forinthoz jutott a volt főpolgármester-helyettes, amelyből 15 milliót egy nokiásdobozban adott át. Hagyó az interjúban elhangzottakat valótlannak nevezte, ártatlanáságát hangoztatta, és rágalmazás miatt pert indított Balogh ellen.
A BKV-ügy mintegy tucatnyi gyanúsítottja között van Hagyó korábbi kommunikációs igazgatója, Lelovics Ottó, valamint az egykori főpolgármester-helyettes kommunikációs munkatársa, Horváth Éva is. Mindkettejüket felbujtóként elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsítják, Horváthot annak kapcsán, hogy csak papíron foglalkoztatta volna őt a közlekedési vállalat, és másik ügy kapcsán őt és Lelovicsot pedig azzal, hogy rábírták az anyagi csőd szélén álló BKV vezetőit, hogy felesleges vagy aggályos kommunikációs és tanácsadói szerződéseket kössenek.
A városháza BKV-vizsgálóbizottsága korábban már meghallgatta többek között Demszky Gábor főpolgármestert is, aki több levelet és írásos kabinetemlékeztetőt is idézett, melyekben Hagyó Miklós több, BKV-val kapcsolatos feladatellátását sérelmezte. Demszky Gábor a bizottsági meghallgatásán azt mondta, hogy tavaly nyárig a BKV-val összefüggésben csak irányítási hibák, rossz vezetői döntések híre jutott el hozzá, és - mint mondta - Hagyó Miklóst ezekért tartja felelősnek.
A BKV vizsgálóbizottság a jövő hétig készíti el jelentését. György István szerint a még nem nyilvános jelentés jelenleg hatvan százalékos készültségű, a bizottság "eltökéltségén és bátorságán" fog múlni, hogy megneveznek-e majd benne személyi felelősöket. A jövő héten meghallgatják Horváth Csabát, aki Hagyó után felügyelte szocialista főpolgármester-helyettesként a BKV-t, illetve Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) gazdasági főpolgármester-helyettest, Mesterházy Ernő főpolgármesteri főtanácsadó szerepével kapcsolatban.