Újságírók a tűzvonalban és rácsok mögött

Újságpapírból készült, látszólag golyóálló mellénnyel figyelmeztetnek a szakmát fenyegető veszélyekre civil szervezetek, köztük a World Association of Newspapers.

Ma, május 3-ra hirdették meg a sajtó szabadságáért küzdő világnapot, és emlékeztetnek arra, továbbra is a Föld számos országában vannak tűzvonalban vagy rács mögött újságírók. A kampánynak hazánkban is van aktualitása, hiszen Bolíviában nyomozni kezdtek Kepes András után egy interjú miatt, amelyet (egy átláthatatlan kommandós akcióban fél méterről fejbe lőtt) Rózsa Floresszel készített múlt év őszén. ("Kepest terrorizmussal próbálják összefüggésbe hozni a bolíviaiak" - olvassa el cikkünket >>)

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az újságírókat csak távoli országokban börtönözik be vagy törnek életükre. Tavaly szomszédunkban, Horvátországban robbantották fel a Balkán legveszélyesebb bűnözői Ivo Pukanic főszerkesztőt és kollégáját. Roberto Saviano olasz írónak pedig nem marad más, mint az emigráció, mert az itáliai rendőrség képtelen lesz őt hosszabb távon megvédeni az államszervezetbe is beépült maffia haragjától.

A statisztika alapján tavaly is Irak volt a legveszélyesebb ország. 14 újságíró halt meg a közel-keleti országban, Oroszországban négy, az egész világon hetven. Talán az olimpia miatt, de Kínában enyhén csökkent a sajtó bebörtönzött munkatársainak száma. 28 újságírót tartanak fogva a hatalmas országban, míg Kubában 21-et. Minden adatot kiolvashat az alábbi grafikából!

 

Zágráb-a robbanás helyszíne
Zágráb-a robbanás helyszíne
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.