Kepest terrorizmussal próbálják összefüggésbe hozni a bolíviaiak
A bolíviai ügyészség őrizteti azt a "kulcstanút", aki átadta a Rózsa Flores vezette, feltételezett terrorista csoportról készített három perces, mobiltelefonnal készített felvételt - közölte Marcelo Sosa, a nyomozást vezető ügyész. "Jelenleg rendőrségi őrizetben van, mert élete veszélyben lehet" - mondta az ügyész.
A kedd reggeli bolíviai lapok értesülése szerint várható, hogy a tanú még ma megjelenik az ügyészségen. Értesülések szerint egy idős, beteg emberről van szó, aki Rózsa Flores ismeretségi köréhez tartozott. Marcelo Sosa szombaton este mutatta be a felvételt a sajtónak, azzal a kommentárral: "kulcsfontosságú bizonyíték", hogy milyen célból is jött a külföldi zsoldosokból álló csoport Bolíviába. A sajtóbeszámolók szerint a felvételen Rózsa Flores Eduardo, Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer beszélget - mindhármukat likvidálták az április 16-i rendőrségi akció során a Santa Cruz-i szállodában. Egy negyedik személy is látható a felvételen, de róla egyelőre nincs információ.
A hang minősége ugyan rossz, s többször is megszakad, ám az ügyész szerint az is elhangzik, hogy sajnálkoztak azon, hogy nem tudtak időben Evo Morales és kormánya rendkívüli tanácskozásáról a Titicaca-tavon, mert akkor megbíztak volna valakit a hajó felrobbantásával.
Bolíviában egyébként jogi vita alakult ki a felvételről, s felmerült, hogy szakértőknek kellene megvizsgálnia. Így foglalt állást egyébként a Bolíviában tartózkodó Józsa Mátyás magyar nagykövet is, aki az MTI-nek elmondta: nem igazán tekinthető bizonyítéknak, mert nem érthető a hang. Szerinte is szükség van független nemzetközi szakértők vizsgálatára, ha az ügyészség azt akarja, hogy hitelt érdemlő jelentősége legyen a felvételnek, amelyre alapozza - a jelek szerint - az ügyészség koncepcióját, hogy Rózsa Flores és társai meg akarták ölni Evo Morales államfőt.
A bolíviai televíziókban szinte naponta bejátsszák Kepes filmjét
A másik ilyen állítólagos bizonyíték Rózsa Flores bolíviai tartózkodásának céljairól a Kepes András által még tavaly szeptemberben készített interjú a bolíviai-magyar-horvát állampolgárral, amelyet Rózsa Flores csoportjának felszámolását követően, éppen egy hete mutatott be az MTV. A bolíviai televíziókban szinte naponta bejátsszák Kepes dokumentumfilmjét, ám nem ismert, hogy továbbra is abban a változatban, amelyről Kepes a Népszabadságnak azt mondta, értesülése szerint tudatosan eltorzítva, egyes részleteket kiragadva és hibás fordítással mutattak be.
Mindesetre hétfőn este Juan Ramón Quintana, a kormányzati ügyek (belügy) minisztere ismételte meg, hogy a kormány napokon, esetleg órákon belül panaszt emel Kepes András magyar újságíró ellen, mert elhallgatta a Rózsa Floresszel készített interjú részleteit.
Az ABI hírügynökség szerint a Viru Viru város repülőterén tartott sajtótájékoztatón a miniszter azzal indokolta "a diplomáciai úton teendő panaszt", mert Kepes előre tudott arról a "rendkívüli, erőszakos kalandról", amelybe Rózsa Flores és társai bocsátkoztak. Mint mondta, az igazságügyi minisztérium emel majd panaszt, s "hivatkozni fogunk a terrorizmus elleni küzdelem nemzetközi konvencióira is, hogy bíróság elé tudjuk állítatni" Kepest. Hozzáfűzte, hogy a bolíviai kormány reményei szerint "létezik valamiféle út az együttműködésre" a budapesti partnerszervekkel.
Ma meg kell érkeznie a garanciának Magyarosi hazaszállításához
Józsa Mátyás, hazánk Buenos Aires-i nagykövete, akit Balázs Péter új külügyminiszter múlt hétfőn kért fel, hogy járjon el a Santa Cruz-i ügyben érintett magyarokkal kapcsolatos konzuli teendőkben, hétfőn közölte az MTI-nek, hogy legkorábban szerda délután tudja majd útnak indítani Magyarosi Árpád holttestét Bolíviából a szállítás lebonyolításával megbízott ügyvéd. Ám ehhez még ma, kedden meg kell kapja a magyar kormány pénzügyi garanciáját.
A hozzátartozóknak kell a hazaszállítás költségeit állniuk, ám ezúttal a magyar kormány kész meghitelezni a Magyarországra szállítást - magyarázta Józsa. Az erdélyi születésű Magyarosi Árpád - aki ugyan hivatalosan román állampolgár - Magyarországon élt, miként családja is.
A magyar nagykövet egyébként Santa Cruzban találkozott a bolíviai képviselőház különleges bizottságának tagjaival, akik a helyszínen gyűjtenek információkat az április 16-i kommandós akcióról, illetve a feltételezett terrorista csoportról. Józsa a bizottság két vezetőjének ismertette Magyarország álláspontját, illetve felajánlotta az együttműködést, amennyiben ezt igénylik.
Világosan leszögezte, hogy Magyarország nem támogatja a terrorizmust. Ismét hangsúlyozta, hogy Budapest állampolgárok egyéni cselekedeteinek tekinti a történteket, azokért nem tud felelősséget vállalni. Ugyanakkor kötelességének tekinti, hogy konzuli védelmet biztosítson a bajba jutott magyar állampolgároknak, akiket mindaddig ártatlannak tekint, amíg jogerős bírói ítélet nem születik ügyükben.
A képviselőházi bizottság - a helyi sajtó szerint - egyelőre arra a következtetésre jutott, hogy különböző jellegű pokolgépek robbantak Saúl Ávalos miniszterhelyettes házánál, illetve Julio Terrazas bíboros rezidenciájánál. (A nyomozás ezt a két merényletet a Rózsa Flores vezette csoportnak tulajdonítja.) A bizottság a tervek szerint ma keresi fel a Las Americas szállodát, ahol a kommandós akcióban életét vesztette Rózsa Flores, Magyarosi és az ír Martin Dwyer. Felkeresik a helyi ipari vásárt és a Cotas társaság pavilonját, ahol jelentős mennyiségű fegyvert találtak a kommandós akció napján. (A nyomozás szerint a Cotas 2008 decemberében kötött munkaszerződést a Jorge Jurtado Flores álnéven jelentkezővel egy internet vonal technikai ellátására. A Cambio lap leközölte a szerződéshez fénymásolt igazolványt, amelyen Rózsa Flores képe van.)
Szerdán kívánják meghallgatni a boncolást végző igazságügyi orvosszakértőt és a megyei ügyészség vezetőjét, valamint ellátogatnak más olyan szállodákba, ahol Rózsa Flores és társai korábban hónapokon át megszálltak.
Egyetlen lövés végzett a bolíviai akcíó ír áldozatával
Az ABI hírügynökség a nyomozás újabb fejleményeiről annyit jelentetett, hogy az ügyészség kihallgatott egy személyt, aki autót adott el Rózsa Floresnek. A korábbi tulajdonos elmondta, hogy a Hunday gépkocsit Rózsa Flores a Germán Aguilera Roca álnevet használva vásárolta meg, s a nevében eljáró ügyvédet a szignója alapján egyelőre hiába keresik.
A The Irish Times internetes oldala szerint a dublini állami patológián végzett előzetes halottszemle szerint egyetlen lövés végzett Michael Martin Dwyerrel. A holttest már erősen oszlásnak indult - feltehetően annak következtében, hogy a Las Americas szállodában a rendőrségi akciót követően még 16 óráig tartották -, s majd csak utána a temetőben kapott formalint. Így most kétségessé vált, hogy a halottszemle választ adhat számos függőben lévő kérdésre, többek között arra is, hogy vannak-e lőpornyomok a kezén. Ez segítene tisztázni, hogy használt-e fegyvert, mielőtt lelőtték.
A rendőrség szerint tűzharcban végeztek a három feltételezett terroristával, ám - emlékeztet az írországi újság - a szállodai szobában készült fényképeken azonban Dwyer alsóneműben látható, ami arra enged következtetni, hogy ágyban lehetett, amikor a kommandósok támadtak.