Újranyitják a szégyenletesen bezárt észtországi magyar nagykövetséget
A külügyi bizottság elnöke hozzáfűzte, a nagyköveti szintű kapcsolatok visszaállítását az indokolja, hogy Észtország és Magyarország idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének 25. évfordulóját, Észtország 2018-ban ünnepli függetlensége kikiáltásának százéves évfordulóját, és a balti ország ezzel egyidejűleg az Európai Unió soros elnöki tisztségét fogja betölteni.
Németh Zsolt rámutatott, Észtország számára a legfontosabb külpolitikai kérdés az Oroszország jelentette biztonsági fenyegetés. Úgy vélte, ebben a helyzetben a NATO-szövetségesi szolidaritás elve alapján és a kétoldalú kapcsolatokból kifolyólag is Magyarországnak alapvető kötelessége Észtország támogatása.
A balti országok biztonságérzetének növeléséhez a visegrádi országok 2017-ben egy, a térségbe vezénylendő katonai egységgel fognak hozzájárulni – mondta a külügyi bizottság elnöke. Emlékeztetett arra, hogy a NATO egy dandár telepítését tervezi Lengyelországba és a Baltikumba, s ennek keretei közé illeszkedik majd a katonai egység mind méretét, mind funkcióját tekintve.
Tallinn fontosnak tartja a júliusi varsói NATO-csúcstalálkozót is, amely iránt Magyarország is elkötelezett – szögezte le Németh Zsolt.
Észtországi látogatásán felmerült harmadik legfontosabb témaként a finnugor együttműködést említette a külügyi bizottság elnöke. A felek egyetértettek abban, hogy a finnugor örökség fontos szál, amely összeköti Finnországot, Észtországot és Magyarországot, valamint az Oroszországban élő finnugor közösségeket. Emlékeztetett arra, hogy a magyar Országgyűlés 2013-ban törvénybe iktatta a finnugor összetartozás napját, illetve hamarosan finnugor világtalálkozót rendeznek Finnországban.
Németh Zsolt mások mellett Marina Kaljurand észt külügyminiszterrel, Sven Mikserrel, az észt parlament külügyi bizottságának elnökével és Marko Mihkelsonnal, a parlament védelmi bizottságának elnökével egyeztetett Tallinnban.